Facebook
Twitter
Başa Dön

Natali Yeşilbahar “Artık tüm dünya online ve daha da önemlisi mobil."

5 Mayıs 2014 , Pazartesi 12:23
Natali Yeşilbahar “Artık tüm dünya online ve daha da önemlisi mobil."

Vitringez.com Kurucu Ortağı ve CEO’su Natali Yeşilbahar ile dijital medya üzerine röportaj gerçekleştirdik.

Natali Yeşilbahar kimdir?

Hep yeni projeler üretmeye ve pazara farklı ürünler sunmaya çalışan ekiplerle çalıştım; insanların hayatını kolaylaştıracak ürün ve hizmetlerin izinden gittim. Türkiye’de alışkanlıkları değiştiren ve ülkemize yeni gelen (Xing, Groupon, vb.) pek çok hizmet ve yeni teknoloji ürünlerin satış operasyonlarında bizzat görev aldım.

Online ticaret kariyerimin her adımında içinde olduğum, son derece dinamik bir dünya. Vitringez.com ise eksikliğini uzun yıllardır hissettiğim ve her şeyden önce kendi ihtiyaçlarımdan ve yakın çevremin taleplerinden yola çıkarak gerçekleştirdiğim hayalim. İlk etapta internette bir arama kutusuna ihtiyacım olduğunu fark ettim. Bu kutuya yazdığım bir ürünün online satıldığı mağazaları bana sıralayacak bir arama kutusu canlandırdım gözümde. Yani online alışveriş için internette vazgeçmeden arama yapan ve buna uzun dakikalar, hatta saatler ayıran kişilerin hayatlarını kolaylaştıracak, keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak bir sistem yaratmak istedim.

Online alışveriş yapan insanların da benim gibi ihtiyaçları var mı diye düşündüm. Buradan hareketle ortağım Önder Göğebakan ile birlikte detaylı bir araştırma yaptık, sonuçları analiz ettik ve hem e-ticaret siteleri hem de buralardan alışveriş yapanlar için önemli bir eksik olduğunu gördük. Ve ‘’Türkiye’nin Moda Arama Motoru’’ Vitringez.com doğdu. Kuruluş öykümüzün tamamını Vitringez Blog’da da okuyabilirsiniz.

Natali Yeşilbahar; “Kullanıcı ürün ve hizmete değil, ürün ve hizmet kullanıcıya ulaşacak”

Markalar sosyal medyada nasıl yer almalı?

Artık insanlarla birlikte ihtiyaçlarının da online hale gelmesi sonucu, tüm sektörler bu eksende büyümeye karar vermiş durumda. Bu sistemin içine orijinal ve altyapısı güçlü fikirlerle girmediğiniz sürece elenmek çok kolay. Bu nedenle markalar için vizyon sahibi ve tutkulu olmak, en önemlisi tüm aşamalarda son kullanıcının ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda davranmak, bu bakış açısını ve özgünlüğü hayatının önemli bir parçası haline getirmek başarının anahtarı. Bunlara sahip olmadığınız takdirde, markanız sosyal medyada kısa sürede başarısızlık ile sonuçlanacaktır.

Bununla birlikte şu anda tüm dünya online ve daha da önemlisi mobil. Yani bu demek oluyor ki; kullanıcı ürün ve hizmete değil, ürün ve hizmet kullanıcıya ulaşacak. Bulunduğumuz nesnel koşullarda bu artık tartışmaya açık bir konu değil. Bu noktada tüm girişim ve kurumsal yapıların misyonu hayatı kolaylaştırmak ve kullanıcı için “daha iyisini nasıl yaparım?” sorusuna cevap vermek olmalı. Bunun yolu da online olmaktan geçiyor.

 

Natali Yeşilbahar; “Vitringez.com Türkiye’nin alışveriş alışkanlıklarını değiştirmek ve kolaylaştırmak amacıyla kuruldu”

Vitringez.com yeni bir oluşum. Nedir vitringez.com?

Vitringez.com’u güvenilir, profesyonel, moda ve yurt dışı deneyimi olan ortağım Önder Göğebakan ile birlikte hayata geçirdik. En iyi yaptığımız şeyin sektörün gereksinimlerini iyi analiz etmek olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle kısa sürede hızlı bir başarı kaydettik. Vitringez.com, kullanıcısının ihtiyacı olan ürüne ve istediği markalara, istediği zaman, geniş filtreleme seçenekleriyle ve tek tıkla ulaşmasını sağlıyor. İndirim Alarmı ve Moda Alarmı sayesinde kullanıcının aradığı ürün ve marka beklediği fiyatla kullanıcısının ayağına gidiyor. En son trendleri, birbirinden ünlü bloggerları ve eşsiz moda tavsiyelerini, moda tutkunu internet kullanıcılarıyla buluşturduğumuz Vitringez Blog ise diğer bir farklılığımız. Bu sayede takipçilerimize hem ilham hem de haber kaynağı oluyoruz.

Bugün itibariyle Vitringez.com olarak; ziyaretçilerimize kadın, erkek, çocuk ve ev kategorilerinde 700’den fazla marka ve 74 e-ticaret sitesi altında çantadan saate, giyimden aksesuara, ayakkabıdan kozmetiğe 800.000’in üzerinde ürün seçeneği sunuyoruz.

Ayrıca geçtiğimiz ay sevindirici bir haber aldık. Girişimciliği destekleyerek sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın itici gücü olma vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Endeavor Türkiye Ofisi, ‘Endeavor Girişimcileri’nin seçimini gerçekleştirdi. Türkiye’nin alışveriş alışkanlıklarını değiştirmek ve kolaylaştırmak amacıyla kurulan Vitringez.com’un kurucuları olarak beni ve ortağım Önder Göğebakan’ı Endeavor Girişimci adayı olarak seçtiler. Bu bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

Vitringez.com'u neden kullanalım?

Türkiye’nin Moda Arama Motoru Vitringez.com'u tasarlarken her zaman aileme ve çevremdeki yakın dostlarıma şu soruları sordum: "Vitringez.com'un sunacağı böyle bir hizmet sizin ihtiyaçlarınızı karşılar mı?  Hayatınızı kolaylaştırıp hayatınızın bir parçası haline gelebilir mi?" Bunların yanıtlarını ararken aynı zamanda daha iyisini nasıl yapacağımı, gerekli teknik altyapıyı sağlayıp sağlamadığımı sorgulamam gerekti. Şu andaki ortağım Önder Göğebakan'a projemi açtığımda, benimle aynı tutkuyu paylaşan, deneyimli ve doğru bir ekip arkadaşı bulduğumu farkettim. Yoğun bir fikir alışverişi, pazar araştırması ve beyin fırtınası sonrasında, elimizdekiler ile yapabileceklerimizi objektif bir şekilde bir tartıya koyup değerlendirdik ve Vitringez.com'u hayata geçirmek için heyecanımıza ortak olan genişletilmiş bir ekiple yola çıktık. Kendi ihtiyaçlarımdan yola çıkarak tasarladığım bir hayal sonunda gerçeğe dönüştü.

Dolayısıyla kendim için istediğim her şeyi sizin için de istediğimden ve hayallerimi bütünüyle ortaya koyduğumdan, en özgür ve en zengin içeriğe sahip alışverişi Vitringez.com üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz!

 

Natali Yeşilbahar “Giyilebilir teknoloji çağı bizi bekliyor”

Markalar vitringez.com 'da neden yer almalılar?

E-ticaret ve online alışveriş her geçen gün gelişirken, küçük işletmeler ve tasarımcılar kendi sitelerini açmaya devam ediyor ama nasıl tanıtım yapacaklarını bilemiyorlar. Burada Vitringez.com devreye giriyor ve bu küçük işletmeler ile yetenekli tasarımcılara, büyük markalarla yan yana online olma şansı tanıyor. Büyük markalar ise, internette varolduklarını çok kısa sürede geniş kitlelere gösteriyor ve hedef kitlelerine ulaşıp yeni müşteriler kazanıyorlar. İşbirliği yaptığımız markalar bugüne kadar kendilerine yönlendirdiğimiz trafikten oldukça memnunlar. Bunun nedeni, markaların web sitelerine tamamen hedeflenmiş (targeted) ve satın almaya oldukça yakın bilinçli müşterileri gönderiyor olmamız.

Dijital medya, yeni teknolojiler sizin ilgi alanınız. Son günlerin öne çıkan teknolojileri nedir?

Giyilebilir teknoloji çağı bizi bekliyor. Akıllı telefonun yönettiği giyilebilir cihazlar bedenimizin nasıl çalıştığını kontrol edecek. Günümüzde insanlar akıllı saatler, fitness bantları vb ürünler ile giyilebilir teknoloji ile tanışmış durumdalar. Ancak yakında her yanımız giyilebilir cihazlarla donatılmış olacak. Giysilerin üzerine takabildiğimiz, geniş yelpazede sunulan cihazlar göreceğiz. Ben de özellikle spor konseptli olanları yakından takip ediyorum.

 

Natali Yeşilbahar; “Kullanıcılarla iletişimde olmayı seviyorum”

Sosyal medya hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sosyal medyayı oldukça yararlı buluyorum ve diğer kullanıcılarla iletişimde olmayı seviyorum. Sosyal medya kanalları günümüzde artık hayatımızın vazgeçilmez parçası olan iletişim araçlarına dönüştüler. Bu araçlar yolu ile hem insanlar hem de kurumlar fikirlerini görüşlerini, deneyimlerini ve perspektiflerini daha rahat bir şekildepaylaşabiliyor. Bu paylaşma özgürlüğünün iletişimde bir devrim olduğunuzu söyleyebiliriz. Bende hem kişisel hesaplarım hem de kurumsal hesaplarım ile sosyal medyanın hemen hemen bütün kanallarını sıklıkla kullanıyorum. Ülkemizin İnternet Oscarları olarak kabul edilen Altın Örümcek  Yarışması’nda nataliyesilbahar.com blogumla ödül aldım. Geçtiğimiz yıl da Londra Olimpiyatları’nda Global Blogger olarak ülkemizi temsil ettim. Bunun yanında yenilikleri takip etmeyi ve bu yeniliklerin kişilerin ve kurumların hayatlarında nasıl kullanabileceklerine dair paylaşımlarda bulunmayı çok seviyorum. Kişilere yararlı bilgiler sunduğum ve hayatlarını kolaylaştırmayı misyon edindiğim için takibe değer görülüyorum.Beni blogum, Vitringez Blog, Twitter ve Instagram hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

 

Natali Yeşilbahar; “Markalar strateji belirleme sürecinde dijital iletişimi de hesaba katarak planlama yapmak zorundalar”

İtibar yönetimi dijital iletişimde nasıl gerçekleştirmeli?

Her geçen gün dijital dünya ile gerçek dünya daha çok iç içe geçiyor. Bu da kişiler kadar markaların da özellikle strateji belirleme süreçlerinde dijital iletişimi de hesaba katarak planlamalar yapmalarını zorunlu kılıyor.  Dijital mecralarda itibar yönetimi kişi, kurum veya markanın ya da onların ürün ve hizmetlerinin bireyler üzerinden bıraktığı izlenim ve etkilerinden oluşuyor.

İnternet kullanımının dünya genelinde geniş bir tabana yayılması, tüketicilerin online olma sürelerinin artması, marka isminin arama motorlarından aratıldığında çıkan yorumlar, dijital ortamda şirketler hakkında asılsız iddiaların yer alabilmesi, Linkedin, Facebook, Twitter gibi ağların yanında blog gibi içerik, düşünce ve görüş yaymayı kolaylaştıran araçlarla birlikte internet kullanıcı düşüncelerinin izlenmesi gerekliliği markaların dijital ortamda da itibar yönetimini kaçınılmaz hale getirmiştir.

Bu nedenle dijital ortamlarda 7/24 takip edilen markalarda bu ortamlarda tüketicisi ile sürekli bir iletişim halinde olarak imajını, güvenilirliğini ve her şeyden önemlisi müşterilerine verdiği değeri göstermelidir.

Natali Yeşilbahar “Üst düzey yöneticilerin sosyal medyada kurumlarını temsil ettiklerini unutmamaları gerekiyor”

Yöneticiler sosyal medyayı yeterince kullanıyor mu? Nasıl kullanmalılar?

Özellikle de orta düzey yöneticilerin neredeyse hepsi bir şekilde sosyal medyanın içinde kendi kimlikleriyle yer alıyor. Üst düzey yöneticiler ise konumları veya işlerinin yoğunluğu nedeniyle bu mecraları çok fazla kullanmıyorlar. Yurtdışına bakıldığında birçok üst düzey yöneticinin son derece aktif Twitter hesapları var ancak Türkiye’de bu durum henüz çok yaygınlaşmamış ama önümüzdeki dönemde oranın artacağını düşünüyorum. Yeni başlayacak olan yöneticiler için öncelikle kurumları ile ilgili paylaşımlarda bulunurken iki kere düşünmelerini öneriyorum.  Sosyal medyada her ne kadar kişisel hesapları ile de var olsalar, artık bir şekilde kurumun temsilcisi ve sözcüsü konumunda oluyorlar. Paylaşımda bulundukları herhangi bir içerik, tamamen kuruma mal edilebilir ve olumsuz yorumlara sebebiyet verilebilir. Bu nedenle özellikle de üst düzey yöneticilerin sosyal medyada kurumlarını temsil ettiklerini unutmamaları gerekiyor. Çok fazla kurumlarından bahsetmeleri de itici bir imaj yaratır. Daha çok takipçilerini ilgilendireceğine inandıkları haberleri ya da çalışmaları paylaşmalılar. Dozunu iyi ayarlamak gerekir özetle.

Gelecekte internet teknolojilerinde ne gibi yenilikler bizi bekliyor?

Hayatımızın hemen hemen her köşesinde internet var. Gündelik hayat, evimiz, iş yerimiz, alışveriş dünyamız ve diğerleri. Arama motorları, içerikler, bloglar ve sosyal medya şu an en önemli bir kullanım alanlarımızı oluşturuyor. Bu anlamdaki tüm gelişmeler  iletişimdenalışverişe kadar tüm alışkanlıklarımızı değiştiriyor. Gelecekte de hızla gelişen internet teknolojileri ve araçlarıyla birlikte bizleri yeni alışkanlıklar bekliyor.

Eklemek istedikleriniz?

En son trendleri, birbirinden ünlü bloggerları ve eşsiz moda tavsiyelerini, moda tutkunu internet kullanıcılarıyla buluşturduğumuz Vitringez Blog önemli bir farklılığımız. Bu sayede takipçilerimize hem ilham hem de haber kaynağı oluyoruz. Vitringez Blog ile yaşam, güzellik, kültür-sanat, evlilik ve daha birçok konuda son trendleri keşfederken, bu trendlerden ve onlarca bloggerdan ilham alabilirsiniz.

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Medya
GALERİ
Yorum Yazın