Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Mobil cihazlardan kadınlar giyim, erkeklerse evlere yemek servisi arıyor

Mobil cihazlardan kadınlar giyim, erkeklerse evlere yemek servisi arıyor

9 Aralık 2015 , Çarşamba 09:57
Mobil cihazlardan kadınlar giyim, erkeklerse evlere yemek servisi arıyor
Mobil cihazlarda görüntülenebilir bir web sitesine sahip olmak, artık dijital dünyanın olmazsa olmazı haline geldi. Bunun yanında online firma rehberleri ve dijital haritalar gibi yerel dijital pazarlama araçları da her çapta firmayı kullanıcılarla buluşturuyor. Google'ın 2014'te açıkladığı Mobil ve Yerel Arama Davranışları verilerine göre mobil cihazlardan arama yapan her 2 kişiden 1’i arama yaptığı yere aynı gün içinde gidiyor. Bu aramaların %54’ünde işletmenin çalışma saatlerine, %53’ünde yol tarifi bilgisine bakılıyor. 
 
Bu güçlü arama davranışları, kurumların bu aramaları satışa çevirmeleri için de fırsat sağlıyor. Bir marka ya da kurum, müşterisi kendisini online platformlarda aradığından doğru adreste bulmasını sağlayabiliyorsa, satışa dönüşme potansiyelini de oldukça yukarıya çekiyor. 
 
25-34 Yaş Arası Mobil Cihazlardan Arama Yapıyor
Türkiye’nin online firma rehberi YellowPages, kullanıcıların mobil arama istatistiklerini ortaya koydu. YellowPages’ta yapılan aramaların %52'si mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Tüm dünyada kullanıcı deneyimi bu yönde ilerliyor ve paralel olarak Türkiye'de de akıllı telefon ve tabletlerden yapılan aramalar hızla artmaya devam ediyor.
 
Mobil aramalarda özellikle 3 büyük il ön plana çıkıyor. İstanbul’u (%40), Ankara (%19), İzmir (%10), Adana (%6), Antalya (%2), Diyarbakır (%2) izliyor. 
 
Mobilde en çok arama yapan yaş aralığı %44’lik oranla 25-34. 18-24 yaş aralığında bu oran%30, 35-44 yaş aralığında %17, 45-54 yaş aralığında %4 ve 55 yaş üzerinde ise %5. 
 
Mobil aramalarda kadın erkek oranı ise birbirine yakın. Aramaların %51’i erkekler, %49’u ise kadınlar tarafından gerçekleşiyor. 
 
En Yoğun Arama Öğle Saatlerinde Yapılıyor
Erkekler mobilden aramayı en çok 11.00-16.00 arasında yaparken kadınlar en çok 12.00-16.00 saatlerini tercih ediyor. Kadınların akşam 23.00’ten sonraki aramaları 21.00’deki kullanıma göre daha fazla. Kadınların en çok aradığı sektörler arasında sırasıyla giyim ve giyim aksesuarları, restoranlar, bayan giyim, ayakkabı ve çanta ve Türk mutfağı görülüyor. Erkeklerin en çok aradığı 5 sektör ise yine sırasıyla, restoranlar, giyim ve giyim aksesuarları, evlere yemek servisi, cep telefonu hattı ve aksesuarları, mobilya-ev. 
 


Yorum Yazın