Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Medya Okuryazarlığı'na Destek Devam Ediyor

Medya Okuryazarlığı'na Destek Devam Ediyor

9 Şubat 2017 , Perşembe 11:54
Medya Okuryazarlığı'na Destek Devam Ediyor

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri” Sibel Güneş, medya okuryazarlığı dersinin iletişim fakültesi mezunları tarafından verilmesinin doğru bir adım olduğunu ve iletişimcileri bu konuda desteklediklerini vurgularak, “İletişim Fakültesi mezunlarının Medya Okur Yazarlığı dersini verebilmesi için hukuksal şartların oluşturulmasını destekliyorum. Çok sayıdaki iletişim fakültesinden mezun olan gençlerin hepsinin medya ve halkla ilişkiler sektöründe iş bulması olanaklı görünmüyor. İletişim Fakültesi mezunlarının Medya Okur Yazarlığı dersini vererek bir fark yaratacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Genç İletişimciler Neler Düşünüyor?

Medya okuryazarlığı dersi için genç iletişimcilerden;

Reyhan Gündüz: “Medya okuryazarlığı dersi İletişim Fakültesi mezunlarının formasyon alarak verebileceği ders. Özellikle Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü mezunlarının alanıdır. Başka bir fakülte mezunlarının bu dersi vermesine sıcak bakmıyorum ben. Herkes kendi alanında eğitim vermeli ki daha verimli bir öğretim olsun”.

Aysun Satır: “Medya Okuryazarlığı Dersi 'iletilen mesaj(lar)ın doğru okunabilmesini sağlamak' esasına dayanan bir derstir. Enformasyon bombardımanı altında yaşadığımız bu çağda doğru bilgiye ulaşmak ya da bilginin doğru alımlanmasını sağlamak pek mümkün olmamaktadır. Böylesine önemli bir konuda, İletişim Fakültesi mezunu olmayanların bu dersi verme ihtimalleri bile tartışmaya kapalı olmalıdır. Hatta ve hatta, İletişim Fakülteleri bazında bu alanla ilgili uzmanlık derslerinin açılması daha yerinde olur kanaatindeyim”.

Tuğçe Degrel: “4 yıllık iletişim fakültesi mezuniyetinden sonra formasyon eğitimi aldım. Şuan hem yüksek lisans yapmakta hem de özel sektörde çalışmaktayım. İletişimin eğitimde ki öneminin yeterince kavranamadığını ve bununla ilgili gerekli adımların atılması gerektiğini düşünüyorum.  Medya okuryazarlığı dersinin biz iletişimciler tarafından okutulması hem bizim istihdamımız için hem de bu eğitimi alacak olanlar için güzel bir adım olacaktır”.

Acar Akın Tekeş: “Konu ile ilgili iletişimcilerin yetkinliği de artırılmalı. İletişim haftasında tüm iletişim fakülteleri algı yönetimi çalışmasında bulunmaya davet edilebilir. Medya okuryazarlığı bir adım olmalıdır, zira medya denetimi de tamamıyla iletişimcilerin eline bırakılmalıdır.”

Ferhat  GÜCÜYETER: “Bir iletişim öğrencisi 4 yıllık eğitim hayatı boyunca medya okuryazarlığının içeriğini etkileyen birçok konu ayrı ayrı dersler halinde almıştır. Bizler alanında uzmanlaşarak pedagojik formasyonunu almış insanlar olarak bu dersin öğretmeni olup topluma medyanın dilini öğretmeye hazırız. Bizler eğitimi ve gelişimi etkileyen en önemli değişkenlerden biri olan medyanın gücünün farkındayız ve buradayız. Bu olumsuz etkilere karşı bireylerin özellikle küçük yaştaki soyut işlem dönemine girmemiş somut işlem dönemindeki çocukların korunması için Medya Okuryazarlığı Dersi İletişimcilere Verilmeli” diyerek, görüşlerini paylaştılar.Yorum Yazın