Facebook
Twitter
Başa Dön

Markalara 2015 için tavsiyeler

10 Şubat 2015 , Salı 14:08
Markalara 2015 için tavsiyeler
2015 yılında Türkiye yine bir seçime kilitlenecek. Uzun süredir devam eden bölgesel istikrarsızlık ve küresel ekonomik sorunlar nedeniyle markalar da, tüketiciler de bunaldı. Daralan piyasalarda iş yapmak herkes için zor. Ancak çarklar dönmeye devam ediyor. Her gün yeniden işimize, hedeflerimize ve başarmaya odaklanmak zorundayız. Dopdolu bir yeni yıl takvimine başlarken markalar nelere öncelik vermeli, hangi işleri yapmaya odaklanmalı? 
 
Paul Garrison’a göre;
1. Unutmayın, tüketiciler yerleşik markaları besler
Stresli dönemlerde, tüketiciler genellikle rahatlamak ve yaşamlarındaki sürekliliği sağlamak için “markaları beslemeye” çalışır. Eski, yerleşik markalar için bu durumda iki ihtimal var: Bunlar ya nostaljik markadır ve tüketicileri ile birlikte yaşama eğilimindedirler ya da ikonik markalardır ve dolayısıyla sürekli gelişirler. 
 
2. Markanız herkesi kapsasın
Vatanseverlik ve ülkeyle gurur duymak, pazarlamacılar için tehlikeli sulardır. Markanızla ilişkilendirmek için ulusal karakterin dışlama yoluyla ayrımcılığı kışkırtan yönlerinden ziyade insanları bir araya getirecek yönlerini seçmek kritik önem taşır. Markayı fırtınalardan koruyacak güvenli liman, kapsayıcılıktır. 
 
3. Marka genişlemesi yaparken…
Ürün kategorinizi şuanda olduğu haliyle kabul etmek, markanızın katlanarak büyümesini sağlamak ve ihtiyacınız olan yeni düşünceler için ilham kaynağı olmaz. Kategorinizin hangi tüketici ihtiyaçlarını karşılayacağına karar verin, sonra markanızı bu yeni fırsatlar doğrultusunda konumlandırın.
 
4. Sosyal medyaya ağırlık verin
2015’te ve daha sonrasında online bağlantıya ve sosyal medyaya daha çok ağırlık vermek zorundayız. Sosyal medya geleneksel medyayı desteklemez. Geleneksel medya sosyal medyayı destekler.
 
5. Değerler önemli
Değerler, tüketici için giderek önem kazanıyor. Tüketici açısından ne yaptığımız, genellikle nasıl yaptığımız kadar önemlidir.
 
Kaynak
The BrandAge
 
Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Yorum Yazın