Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
 • Anasayfa >
 • Markalar "beğen"e tıklıyor, çünkü...

Markalar "beğen"e tıklıyor, çünkü...

3 Ocak 2012 , Salı 15:54
Markalar "beğen"e tıklıyor, çünkü...

Şirketler hayranlarının markayla ilgili bir şeyler duymak ya da markaya kendi seslerini duyurmak istediğini düşünüyor.

Facebook kullanıcıları ‘beğen’ butonuna tıkladıklarında şirketlerden kendilerine özel içerik, indirim ve promosyon sunmalarını bekleseler de, pazarlamacılar bu butonun ardında başka sebepler olduğunu düşünüyor.
 
CMO Council ve CRM firması Lithium’un ortaklaşa düzenledikleri ‘Sosyal Marka Deneyiminde Varyans’ araştırmasında hem pazarlamacılara hem de müşterilere bir markayla online olarak bağlantı kurmanın ya da o markayı ‘beğenmenin’ ne ifade ettiği soruldu.

Pazarlamacıların %57’sine göre ‘beğen’ butonu sitedeki içeriğin müşteriye olan yakınlığını temsil ederken; %41’ine göre buton müşterinin sesini markaya duyurmak için kullandığı bir araç. Grubun sadece %33’ü butona tıklanmasının sebebi olarak ödül ve ayrıcalıkları gösterirken;  butonun marka sadakati demek olduğunu düşünenlerin oranı ise %24.

Öte yandan, Facebook kullanıcısı olan tüketicilerin %49’u bir marka sayfasını beğenmesinin sebebi olarak markaya duyduğu sadakat duygusunu gösteriyor. Facebook hayranlarının tamamının ‘sadık marka müşterisi’ olmaması, pazarlamacılara bu kitle ile olan sosyal ağlarını güçlendirerek, hayranlarının marka sadakatlerini ve satın alımlarını artırmak için bir fırsat doğuruyor.
 
Katılımcılara göre Facebook ve diğer sosyal ağlar, marka sadakatini artırmanın yanı sıra  pazarlama operasyonlarının geliştirilmesine de faydalı oluyor. Araştırmaya katılanların %55’i sosyal ağların markanın müşteriyi daha iyi anlaması,  diyalog kurabilmesi ve bağ oluşturması noktalarında da geliştirdiğini; bir diğer %55’i ise bu mecraların daha derin ve kapsamlı piyasa içgörülerine olanak sağlamaları açısından etkili olduğunu düşünüyor. Ayrıca %47’lik bir grup için sosyal medya,  pazarlama planını çeşitlendiriyor ve farklı mecraları kullanmaya teşvik ediyor.

Pazarlamacılara göre sosyal medya kullanmanın etkileri;

 • %55'i müşterilerle olan iletişimi ve etkiletişimi arttırır
 • %55'İ pazar içgörülerini yakalamak ve geliştirmek için yeni yollar yaratır
 • %47'si pazarlama planını çeşitlendirir ve farklı mecraları kullanmaya teşvik eder
 • %25'i ürün/hizmet için yeni anket ve araştırma fırsatları yaratır
 • %20'si müşteri bilgisini arttırır
 • %20'si Go to market programlarının verimlilik ve etkinliklerini arttırır
 • %14'ü sosyal medya yönetimi için yeni yetenekler kazandırır
 • %14'ü reklam/medya harcamalarını azaltır
 • %5'i müşteri hizmetleri maliyetini azaltır
 • %11'i diğer

 
Pazarlamacılar ve tüketiciler sosyal medya çerçevesinde etkileşmeye devam ettiği sürece her iki taraf da bu deneyimlerden bir takım kazanımlarla çıkmaya devam edecek gibi gözüküyor. Pazarlamacılar hayranlarının markadan sosyal medyadaki beklenti ve istekleri hakkında daha ayrıntılı fikir sahibi olurlarken; tüketici ise, ürünleri deneyip geri dönüşlerde bulunarak ve belki de daha fazla ürün satın alarak, pazarlamacılara yardımcı olmaya devam ediyor olacak.
 
 

Kaynak:

eMarketer 

 

 

 

 

 Yorum Yazın