Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Kadınlar genç yaşlarda, erkekler ise yaşları ilerledikçe daha yenilikçi

Kadınlar genç yaşlarda, erkekler ise yaşları ilerledikçe daha yenilikçi

6 Ekim 2015 , Salı 11:30
Kadınlar genç yaşlarda, erkekler ise yaşları ilerledikçe daha yenilikçi
Türkiye’nin en önemli ölçme ve değerlendirme firmalarından biri olan Assesment Systems tarafından, Türk kültürüne uygun olarak geliştirilen ilk yetkinlik envanteri olan EICOM Plus ile geçtiğimiz yıl yaklaşık 15 bin kişi değerlendirildi. 5 ana boyut altında duygusal ve bilişsel zekaya dayalı 26 yetkinliği analiz eden envanterle birlikte Türklerin davranışlarıyla ilgili ilginç analizler ortaya çıktı. 
 
20’li Yaşlarda Kadınlar, 50’li Yaşlarda Erkekler Önde
Analitik düşünme, başkalarını geliştirme, çatışma yönetimi, değerlerine bağımlılık, değişime öncülük etme, ikna yeteneği, iletişim beceresi, ilişki kurma, inisiyatif kullanma, kendine hakim olma gibi yetkinliklerin incelendiği envantere yansıyan diğer sonuçlara göre 20’li yaşlarda değişime ayak uydurmada kadınlar öndeyken 50’li yaşlarda erkekler öne geçiyor. Yine 20’li yaşlarda erkekler ve kadınlar başarı odaklılığı konusunda birbirlerine benzerken, 50’li yaşlarda erkekler kadınlara göre çok daha fazla başarı odaklı hareket ediyor. 
 
Erkekler Stratejik Düşünmede Kendilerini %15 Daha Başarılı Görüyor
Kadınlar 20’li yaşlarda çoğu yetkinlikte kendini daha iyi görürken, yaş ilerledikçe iyi olduğunu düşündüğü yetkinlik sayısı azalıyor. 20’li yaşların başında kadınlar erkeklerle aynı düzeyde olduklarını düşünürken, 50’li yaşlarda erkekler stratejik düşünce konusunda kendilerini %15 daha başarılı görüyor.  Erkekler bununla beraber kantitatif düşünce, kendine güven ve liderlik becerisi konularında her yaş grubunda iyi olduklarını ifade ediyor. 
 

 Yorum Yazın