Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • İş hayatında en çok hangi renkleri tercih edersiniz?

İş hayatında en çok hangi renkleri tercih edersiniz?

26 Kasım 2014 , Çarşamba 11:32
İş hayatında en çok hangi renkleri tercih edersiniz?
İnsan kaynakları sitesi Secretcv.com’un 12-19 Kasım 2014 tarihleri arasında yaptığı ve “İş hayatında en çok hangi rengi tercih edersiniz?” sorusunun sorulduğu ankete 9.800 aday katıldı. Ankete katılan adayların  %39 siyah yanıtını verirken, %21’i laciverti tercih etti. Canlı renkleri tercih eden adaylar %18 iken, pastel renklerde %15 ile en az canlı renkler kadar tercih edildi. %5 ile gri ve %2 ile kahverengi en az tercih edilen renkler oldu.
 
İnsanlar öğrendiklerinin %1’ini deneyerek, %2’sini dokunarak, %4’ünü koklayarak, %10’unu duyarak ve %83’ünü çevresindeki olayları gözlemleyerek öğrenirler. Görerek öğrenmenin %83 olduğu bir dünyada renklerin önemi oldukça büyüktür, dolayısıyla iş hayatında da renklerin önemi tahminimizden daha fazladır. Kişisel Marka ve Kurumsal Stil Danışmanı Rüzgar Mira Okan “Renkler mesaj verir! Renkler, konuşmadan gönderdiğimiz mesajlardır.” diyor ve bize renklerin dilinden, iş görüşmeleri için en iyi renk tercihlerine kadar birbirinden değerli ipuçları veriyor.
 
Kahverengi gerçekten güvensiz midir?
Bugünün dünyasında, onlarca aday ile görüşen kurumlarda ilk izlenim artık çok daha önemli. Adaylar ilk izlenimlerine, görünümlerine, kişisel bakımlarına kullandıkları kelimelerin kalitesine, beden dillerine ve kullandıkları renklere daha çok dikkat etmeliler. 
 
Etkili ve doğru renk mülakatlarda özgüveninizi yükseltir, iş dünyasında profesyonel görünüşünüzü güçlendirir. Sektöre göre, koyu renk takımlar içine giyilen açık ve pastel tonlar size hem daha arkadaş canlısı gösterir hem de çok otoriter görünmenizi engeller. 
 
İş dünyasında efsanevi bir cümle vardır, o da şu: “Kahverengi güvensizdir.” Şimdi ezber bozma sırası: Kahverengi güvensiz bir renk değil. Tam aksine doğru yerde ve zamanda, vermek istediğiniz mesajı desteklemek için kullandığınızda samimi, rahat, yaklaşılabilir olarak algılanır. Sadece kahverengi zor bir renktir, yaşlı ve yorgun gösterir, arazi rengidir, silik gösterir, otoriter bir renk olmadığı için iş görüşmelerinde ve özellikle finans, bankacılık, havacılık gibi güvenin maksimum olması gereken sektörlerde tercih edilmez. 
 
Güç Bende Artık  (I’ve got the power!)
İş Dünyasında “Man in Black” dönemi hükmünü yıllardır sürdürür, vazgeçilmezdir. Modası asla geçmeyecek olandır. Çünkü koyu renkler ciddiyet, otorite, kendine güven, sorumluluk ve mesafe demektir. Siyah güç demektir. Koyu renklerin en ciddisidir.  “İnceltme”  illüzyonundan dolayı modanın vazgeçemediği ve vazgeçemeyeceğidir. Hanımlar için siyah elbise, beyler için siyah takım her zaman hayat kurtarır ve klasiktir. 
 
Lacivert, Gri ve Siyah profesyonel iş yaşamında modası hiç geçmeyecek olan klasik renklerdir. Beyazlarla kullanıldığı zaman kontrast seviyesi yükselir ve otoriteyi, hakimiyet ve gücü arttırır. Lacivert takım elbise ve beyaz gömlek üzerine kullanacağınız kırmızı bordo tonlarında bir kravat ile güçlü bir kontrast yakalarsınız, bu renk kombinasyonu “size” odaklanmayı sağlar. Otorite ve gücün altını çizer. Bu takımın özel bir ismi vardır “power suit” yani güç takımı denir.
 
Kırmızı sağlamlık ve güç demektir. Bütünlüktür. Kırmızı azim, güç, dinamizm, dikkat demektir. “Etkileri güzel, o zaman bolca kırmızı kullanayım” diye aklımızdan geçirebiliriz. Kim azimli, dinamik, güçlü görünmeyi istemez ki? Ama az olan çoktur, önemli olan renkte dengedir. Renkleri kendinize uygun bir biçimde kullanarak daha dinamik, daha canlı, daha net, daha kararlı, daha azimli görünebilirsiniz. 
 
İşte Renklere Dair Tüyolar:
Otoritenizi arttırmak, hâkimiyetinizi ve uzmanlığınızı vurgulamak isterseniz lacivert ve Antrasit rengindeki takımları tercih ediniz. 
Siyah takımı gündüz tercih etmeyiniz. Onun yerine siyaha çok çok yakın antrasiti kullanabilirsiniz. Antrasit gri gibi monoton bir renk değildir güçlü ve belirgin bir etki yaratır.
Resepsiyon ve davetlerde siyah smokin ceketine alternatif lacivert, bordo ve nefti yeşili olabilir, bu renkler hem asil, hem de modern ve farklıdır. 
Kırmızı, sarı ve turuncu sıcak renkler; mavi, yeşil ve mor soğuk renkler olarak kabul edilir. Sıcak renklerin uyarıcı, soğuk renklerin ise gevşetici ve dinlendiricidir. 
 
KOYU RENKLER - Güçlü görünüm sağlar, Yang’dir. Maskülen, otoriter ve formaldir.
 
AÇIK RENKLER – Naif ve soft bir görünüm sağlar. Ying’dir. Feminen, ulaşılabilir, günlüktür.
 


Yorum Yazın