Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • ING Bank’ta engeller ortadan kalkıyor

ING Bank’ta engeller ortadan kalkıyor

11 Temmuz 2017 , Salı 16:25
ING Bank’ta engeller ortadan kalkıyor

ING Akademi, Türkiye Bankalar Birliği ve Alternatif Yaşam Derneği iş birliğiyle engelli müşterilerinin hayatını kolaylaştırmak ve hizmet alırken karşılaştıkları zorlukları en aza indirmek üzere tüm çalışanlarına “Engelliliğe Doğru Yaklaşım ve İşaret Dili” eğitimleri vermeye başladı.

Tüm müşterilerinin bankacılık hizmetlerinden en kolay ve hızlı şekilde yararlanmasına yönelik çalışmaları kapsamında bugüne kadar engellilere yönelik pek çok uygulamayı hayata geçiren ING Bank, şimdi de çalışanlarının bu konudaki farkındalığını ve bilgi düzeyini artırmaya yönelik eğitimlere başladı.

ING Akademi’nin, Türkiye Bankalar Birliği ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) iş birliğiyle hayata geçirdiği ve tüm ING Bank çalışanlarını kapsayacak “Engelliliğe Doğru Yaklaşım ve İşaret Dili” e-eğitimleri ile engelli müşterilerin hayatını kolaylaştırmak ve hizmet alırken karşılaştıkları zorlukları en aza indirmek hedefleniyor.

“Engelli müşterilerimizi daha iyi anlamak için önemli bir adım atıyoruz”
ING Bank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Bahar Şansal, bankanın engellilere yönelik hizmetlerine ilişkin değerlendirmesinde, “Biz bankacılıkta eski köye yeni adet getirme hedefiyle yola çıktığımızda temel hedefimiz bankacılığı herkes için çok kolay ve hızlı hale getirmekti. Bu yaklaşım elbette engelli vatandaşlarımız için de bir takım özel ürün ve hizmetleri hayata geçirmeyi içeriyor. Bu kapsamda bugüne kadar pek çok çalışma yaptık. Örneğin ING Mobil’de görme engelli müşterilerimize yönelik sesli okuma desteği sunuyoruz. Aynı zamanda kendi hazır menülerini oluşturarak ATM’den para çekme limitini ING Mobil ile belirleyebiliyor, kartlarını ATM’ye taktıklarında önceden belirledikleri miktarı doğrudan çekebiliyorlar. Ya da POS’da yapacakları işlemler için ING Mobil üzerinden günlük işlem limiti belirleyebiliyorlar. İnternet bankacılığımızdan da uygun okuma programlarıyla hizmet alabiliyorlar. Bunun yanında şu anda 100 adet ATM cihazımız ortopedik engellilerin erişimine uygun olarak tasarlanmış durumda. Bunların sayısını her geçen gün artırıyoruz. Şubelerimizde de tabela, levha ve uyarıları, renkleri, büyüklükleri ve yazı karakterleri itibariyle engellilere uygun olarak tasarlıyoruz. Şimdi yeni eğitimlerimizle işitme engelli müşterilerimizi daha iyi anlamak için önemli bir adım atıyoruz. Kısa süre içerisinde çağrı merkezi çalışanlarımız için işaret dili eğitimlerini sınıf içi eğitimlerle pekiştirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Engellilere yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ediyor
ING Bank’ın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayınlanan Bankacılık Hizmetlerinin Erişilebilirliğine Dair Yönetmelik kapsamında hayata geçirmek üzere çalışmalarını yürüttüğü uygulamalar ise şöyle:
• Şubede engelli müşterilere I-matik cihazında sıra alırken öncelik verilmesi.
• ATM’lere kulak girişinin eklenmesiyle menülerin sesli olarak okunması ve işlem bilgilerinin dinlenmesi.
• Şubeye gelen işitme engelli müşteriler için uzaktan görüntülü olarak işaret dili bilen çağrı merkezi personeli desteği sağlanması.
• Ortak ATM’lerde engelli müşterilerin işlem yapması durumunda masraf alınmaması.
• Sesli yanıt sisteminde (IVR) engelli müşteriler için tuşlama sürelerinin uzatılması.
• Engelli müşteriler için bilgilendirme yükümlülüğü bulunan dokümanların sesli hale getirilmesi ve işaret dili olarak video hazırlanması.
• Mobil bankacılıkta kayıp, çalıntı, bloke koyma fonksiyonunun internet ve mobil kanala taşınması.
 



Yorum Yazın