Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Google'dan "Thinkretail" araştırması...

Google'dan "Thinkretail" araştırması...

23 Kasım 2011 , Çarşamba 12:17
Google'dan "Thinkretail" araştırması...

Google'ın gerçekleştirdiği "Thinkretail" isimli Türkiye'deki çevrimiçi perakende sektörünü ve tüketicilerin internetteki alışveriş davranışlarını inceleyen araştırma sonuçları açıklandı.

Araştırma Türkiye'nin farklı bölgelerinden seçilen 1000 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Araştırmada sektörel dağılımda elektronik eşyanın yanı sıra, beyaz eşya, giyim/aksesuar ve kozmetik sektörlerinde de artış olduğu gözlemlendi. Araştırmada anne katılımcıların, alışverişlerinde ürün araştırma ve satın almada interneti oldukça aktif kullandıkları görülüyor.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Google Türkite Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez konu hakkında şunları söyledi; "E-ticarette son dönemde yaşanan hızlı gelişimin yansımasını perakende sektöründe de gözlemliyoruz. Tüketici alışkanlıklarındaki değişimi ve önümüzdeki dönemde tercihlerinin nasıl bir seyir izleyeceğini değerlendirmeyi amaçladığımız bu araştırma, tüketicilerin artik internetin sunduğu rahatlık ve konforu hem ürün araştırması hem de satın almada etkin olarak kullanmayı tercih ettiğini ortaya koyuyor. Bu sonuçlar, perakende sektöründeki oyuncuların artik fiziksel mağazacılığın yanı sıra internet üzerinden de hedef kitlelerine erişebilecek multikanal satış stratejileri geliştirme gerekliliğini ortaya koyuyor."

Araştırmada, Türk tüketicinin internet üzerinden alışverişe algısı büyük oranda değiştiği görülüyor. Araştırmaya göre kulllanıcıların internetten alışveriş yapmayı seçmelerinin başlıca nedeni, internetten alışverişin rahatlığı olurken, diğer nedenler fiyat avantajı ve tüm ürün çeşitlerine ulaşabilmek.

Annelerin online alışveriş ve internette araştırma konusunda farklı davranışlar sergilediğini gösteren araştırma, arama motoru kullanıcılarının %80'inden fazlasının ve annelerin %90'ının gıda, giyim ve aksesuar, ev bakımı, kişisel bakım ve kozmetik kategorilerinden ürün satın aldığını gösteriyor.

Araştırmada, Türkiye'deki internet kullanıcılarının satın almadan önce en çok ürün araştırması yaptığı kategori elektronik olmakla birlikte beyaz eşya, giyim aksesuar ve kişisel bakım & kozmetik kategorilerinde araştırmada dikkat çekici bir yükselme görülüyor.

İnternetten alışverişe halen tereddütlü yaklaşma nedenlerinin sorgulandığı araştırmada temel neden olarak tüketiciler aldıkları ürünü görmek ve dokunmak istiyor. Ayrıca halen araştırmayı internet üzerinden yapsalar da tüketiciler mağazaya gitme alışkanlıklarını devam ettiriyorlar.Yorum Yazın