Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Gönülden Ödüller 10. yılında

Gönülden Ödüller 10. yılında

15 Mayıs 2017 , Pazartesi 14:08
Gönülden Ödüller 10. yılında

Özel Sektör Gönüllüler Derneği (ÖSGD) tarafından, özel sektördeki gönüllülük çalışmalarını destekleyerek yaygınlaşmasını sağlamak ve toplumda fark yaratan iyi örnekleri ödüllendirmek amacıyla 2007 yılından bu yana verilen ‘Gönülden Ödüller’ Akbank Hacı Ömer Sabancı Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Şirket yöneticileri, gönüllüler, sivil toplum kuruluşları ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşen organizasyonda ‘En Başarılı Gönüllülük Programı’ kategorisinde Büyük Ödülü ‘Sabancı Holding – Sabancı Gönüllüleri’ kazandı.

‘En Başarılı Gönüllülük Projesi’ kategorisinde ‘Boyner Grup – Bir Avuç Umut Projesi’, ‘En Yaratıcı Gönüllülük Projesi’ kategorisinde ise ‘Limak Şirketler Grubu – Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi’ ödüle değer görüldü. ‘Gönüllülük Programı Teşvik Ödülü’nü ise ‘Shell Türkiye – Shell Türkiye Gönüllüleri Programı’ aldı. 

Ödül töreninden önce Aret Vartanyan Anlamlı Hayatlar: Gönülden İşler konulu bir konuşma yaptı. Aret Vartanyan, hayatımızı daha anlamlı kılmak için başka yüreklere bıraktığımız izlerin önemine değindi. Birbirimizin iyi ve anlamlı yaptığı işlerin gücü ile, birbirimizi ve kendimizi iyi yaptıklarımızdan dolayı alkışlamanın değerine vurgu yaptı. 

Aret Vartanyan’ın konuşmasının ardından Gönülden Ödüller açılış konuşmasını yapan Özel Sektör Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Başarır, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği olarak gerçekleştirilen gönüllülük çalışmalarının 3 farklı etkisi olduğuna inandığını belirterek şunları söyledi; “Öncelikle şirketler olarak yaptığımız gönüllülük işlerinin fayda sağladığımız hedef kitlelere, topluma önemli bir katkısı var. Bu katkıyı sağlayan özel sektör çalışanları olarak da gönüllülük ile bizlere anlamlı bir tecrübe edilme fırsatı doğuyor. Birebir tecrübe edinebildiğimiz, kendi gelişimimize katkı sağlayan, başta liderlik olmak üzere beceriler ve yetkinleri geliştiren önemli kazançlar elde ediyoruz. Şirketler açısından baktığımızda, iş dünyasına giren yeni genç profesyoneller, şirketlerin topluma ne kadar değer katıp katmadığına bakarak çalışıp çalışmama kararı veriyorlar. Dolayısıyla yapılan gönüllülük çalışmalarının ve 10 yıldır vermeye devam ettiğimiz Gönülden Ödüller’in önemini daha iyi anlıyoruz. Katılan tüm şirketlerin yaptıkları iyi işleri paylaştıkları için teşekkür ederiz.”

ÖSGD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Yılmaz Argüden, Gönülden Ödüller’in 10. Yılının önemli bir dönüm noktası olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti; “Sivil toplum kuruluşlarının toplumu yönlendirmede en önem araçlarından biri iyi kurgulanmış ödül mekanizmalarıdır. Gönüllülük kavramını kurumlara kazandırmak ve kurumlarda yayılımını sağlamak amacıyla kurulan Özel Sektör Gönüllüleri Derneği’nin en önemli araçlarından biri Gönülden Ödüller. Bu ödüller ile teşvik etmek istediğimiz yaklaşımları ödüllendirmeyi önemsiyoruz. Gönülden Ödüller, iyi örneklerin ortaya çıkartılıp bu iyi örneklerin takip edilebilmesini ve başkalarının da öğrenmesini sağlamayı amaçlıyor.” 

Dr. Yılmaz Argüden Gönülden Ödüller’in kategorileri ile ilgili şunları ifade etti; “Gönülden Ödüller’de 3 temel konuya dikkat ettiklerini belirten Dr. Argüden, gönüllülük projelerinde etkinliğinin ölçülmesinin önemine vurgu yaptı. En Başarılı Gönüllülük Projesi Ödülü ile, gönüllülük projelerinin topluma sağladığı etkinin ölçümü ve ne etki yarattığının değerlendirildiğini belirtti. Gönüllülük yaptığımız konular toplumsal konular ve tek başına gönüllülük ile de çözülemeyecek kadar büyük ve önemli konular. Gönüllülükte sadece bir sorunu çözmek değil, çözme aşamasında geliştirilen alternatif yenilikçi yaklaşımları denemeyi de teşvik etmek istiyoruz. Bu nedenle ikinci ödülümüz En Yaratıcı Gönüllülük Projesi Ödülü. En önemli ödülümüz ise En Başarılı Gönüllülük Programı Ödülü. Kurumlarda yapılan gönüllülük işlerinin kurumlar tarafından ne kadar içselleştirildiği, kurumun liderleri tarafından gönüllülüğün ne kadar desteklendiğine bakıyoruz. Tüm bunlar bize şirketlerde yapılan gönüllülük çalışmalarının ne kadar sürdürülebilir olduğunun yanıtını veriyor. Program ödülünü alan şirketler gönüllülüğü en iyi şekilde uygulayan şirketler.” Dr. Argüden, 2007 yılından bugüne Boyner Grup, Citibank, Bilim İlaç, Koç Holding, Panasonic (Viko) ve Borusan Otomotiv olmak üzere 6 şirketin Başarılı Program Ödülü aldığını belirterek bu şirketlerin gönüllülük sistemlerinin başka şirketlere de örnek teşkil ettiğini belirtti. 

Gönülden Ödüller Seçici Kurul Başkanı ve ÖSGD 2003-2016 Yönetim Kurulu Üyesi Pınar Ilgaz, 10 yıldır verilen Gönülden Ödüller’in yolculuğunda gönüllüğün kurumlarda farklı aşamalardan geçtiğini gözlemlediklerini belirtti. “Gönülden Ödüller’i ilk vermeye başladığımızda öncelikle gönüllülük kavramının şirketler tarafından içselleştirmesi aşaması ile başlamıştık, zamanla gönüllülüğün bağış yapmaktan ve tek seferlik dokunuşlardan daha ileri, düşünce, zaman ve emek vermek olduğu kavramı yerleşti. Şimdi geldiğimiz noktada şirketler gönüllülük kavramına daha sistematik bakıyor, sadece eğitim projeleri yerine farklı konularda da çalışmalar yapmaya başladılar. Bu sene ise, işbirliklerinin çok yoğun olduğunu gözlemledik. Hem şirketlerin birlikte çalıştıkları sivil toplum kuruluşlarının çeşitliliği, hem şirketler arasındaki işbirlikleri, gönüllüler arasındaki işbirlikleri ve kamu ve özel sektör kaynaklarının doğru kullanılmasına yönelik işbirliklerinin çok iyi şekilde yapıldığını görmek memnuniyet verici. “ diyerek tüm finalist şirketlere katılımları için teşekkür etti. Yorum Yazın