Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Gelecekte yayıncılık mobilde olacak

Gelecekte yayıncılık mobilde olacak

13 Mayıs 2011 , Cuma 13:13
Gelecekte yayıncılık mobilde olacak

Webrazzi, Webrazzi Gündem Toplantısı’nın dördüncüsünü “Mobil” başlıklı toplantıyla gerçekleştirdi. Türkiye’de ve dünyada internet alanındaki gelişmeleri inceleyen Webrazzi Kurucusu Arda Kutsal, açılışta konuşma yaparak son yıllarda mobil uygulamaların hızla yayıldığını belirtirken şunları söyledi, “Mobil uygulamalar gazete ve müzik CD satışlarını etkiledi. Ancak bu sektörlerin olumsuz etkilendiği anlamına gelmiyor, tüm sektörler mobil ve internet üzerinde daha da güçleniyor”. Mynet İş Geliştirme ve Ürün Operasyon Direktörü Onur Çekmegil mynet sitesinin mobil sürecini anlatarak deneyimlerini paylaştı.

“Mobil Uygulama Geliştirmenin Zorlukları ve Çözüm Yolları” konulu sunum gerçekleştiren Mobinex Teknoloji Direktörü Osman Çelik insanların mobilde daha fazla para harcamaya meyilli olduğunu ve sektörün bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini belirtirken, Türkiye’de mobil uygumla geliştirici eksikliği olduğunu söyledi.

“Yayıncılığın Geleceği Mobilde” başlıklı oturumda Turkcell Sosyal Komunite Servisleri & İş Geliştirme Bölüm Müdürü Sertan Eratay, Doğuş Yayın Grubu Yeni Medya Koordinatörü Yunus Halit Türe ve gazeteci yazar Cüneyt Özdemir yer aldı. Cüneyt Özdemir geleceğin yayıncılığının mobilde olduğunu düşündüğünü belirterek kendi haber sitesi Dipnot’un mobil sürecinden bahsederek yeni teknolojiyi yakından takip ettiklerini belirtti. Eratay ise tüm dünyanın bir mobil konusunda dönüşüm sürecinde olduğunu ifade etti. Sertan Eratay sözlerine şöyle devam etti; “Turkcell'in kullanıcıya mobilden dergi okuma deneyimi sunan Dergilik uygulamasına baktığımız zaman mobil ortamdaki dergi tirajlarının gerçek dünyadaki dergi tirajlarıyla paralel olduğunu görüyoruz". Doğuş Yayın Grubu Yeni Medya Koordinatörü Yunus Halit Türe internetle birlikte yeni nesil editörlerin çok yönlü olması gerektiklerini ve hem haberciliği hem interneti iyi bilmeleri gerektiklerini belirtti.

Sonraki sunum “ Mobil Uygulama Ekonomisi ve Geleceği” konusuyla Nokia Servisler ve Çözümler Müdürü Salih Özkan tarafından gerçekleştirildi. Özkan mobil uygulamaların yaşam biçimi sunan bir iletişim olduğunu metodu olduğunu ve mobil pazarın hızla büyüdüğünü rakamlarla ifade etti. Buna göre 2011’de mobil uygulama ekonomisinin 16 milyar dolar, 2012’de ise 17,5 milyar dolar olması beklendiğini belirtti.

Son olarak gerçekleştirilen “Mobil uygulama Pazarı ve fırsatları” oturumuna Mobilera Kurucu Ortağı Arda Kertmelioğlu, Pozitron Genel Müdürü Fatih İşbecer, Tmob Genel Müdürü Rudi Dökmecioğlu ve Cohous Kurucusu Uğur Tuncel katıldı. Arda Kermelioğlu mobil dünyanın çok hızlı bir devrim olduğunu ve operatörlerin farklı ödeme yollarıyla işin içine girerek sektörü büyüttüklerini belirtirken, Fatih İşbecer mobil dünyanın küçük girişimciler için fırsat olduğunu söyledi. Rudi Dökmecioğlu’na göre Türk kullanıcılar yurtdışına açılmalı ve uluslar arası pazarda kendilerine yer bulmalılar. Uğur Tuncel de mobil oyunlarda karakterin önemli olduğuna dikkat çekti.Yorum Yazın