Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Geleceğe yön verecek sosyal girişimciler aranıyor

Geleceğe yön verecek sosyal girişimciler aranıyor

21 Kasım 2012 , Çarşamba 11:19
Geleceğe yön verecek sosyal girişimciler aranıyor

 

Koç Üniversitesi’nin bölgesel ortak olarak bu yıl ikincisini organize ettiği ve önemli sosyal konulara hitap eden Küresel Sosyal Girişimcilik Yarışması’na (Global Social Venture Competition’ın – GSVC) başvurular başladı. Geçen yıl Türkiye’den 17 proje olmak üzere, 50 farklı ülkeden toplam 600 projenin yarıştığı GSVC, hem finansal açıdan sürdürülebilir hem de sosyal açıdan en yüksek potansiyele sahip katma değerli projeleri ödüllendiriyor. Küresel finalde başarılı olan proje 50.000 dolar desteğin sahibi olacak.
 
UC Berkeley Haas İşletme Okulu ve Columbia Üniversitesi’nin başlattığı ve projenin bölgesel ortağı Koç Üniversitesi işbirliği ile Türkiye’deki sosyal girişimcilerle buluşacak olan Küresel Sosyal Girişimcilik Yarışması (Global Social Venture Competition-GSVC) için, yarışmacı ekiplere tüm süreçlerde danışmanlık sağlanıyor, mentorlar atanıyor, bilgilendirme toplantıları ile yarışmacılar destekleniyor.
 
Toplumda sosyal girişimcilik bilincini artırmayı ve geleceğin yaratıcı liderlerini yetiştirmeyi amaçlayan GSVC, yarışmaya dahil olan proje sahiplerine bugüne kadar 250.000 dolardan fazla destek sağladı.
 
Finansal sürdürülebilirlik ve sosyal etki bakımından değerlendirilecek projelerin küresel çapta yarışacağı GSVC öncesi katılımcılar, etkinliklerde verilecek bilgilerle ilk aşamaya hazırlanacak ve 11 Ocak 2013’e kadar yönetici özetlerini teslim edecekler.
 
Başvuru koşulları, bilgilendirme toplantıları, özel konuklar ve yarışma programıyla ayrıntılı güncel bilgiye http://gsvc.ku.edu.tr ve www.facebook.com/gsvcku?fref=ts adresinden ulaşılabiliyor.
 
Yarışma üç aşamada gerçekleşiyor…
Global Social Venture Competition, üç aşamada gerçekleşiyor. Öncelikle, yönetici özetleri girişimciler tarafından yarışma kuruluyla paylaşılıyor. Ardından bölge finalleri gerçekleştiriliyor ve bu elemeden geçen yarışmacılar, küresel finallerde ilk üçe girebilmek için mücadele veriyor. Tüm aşamalarda sosyal girişimciler yarattıkları projelerin sosyal, finansal ve çevresel değerlerini yarışma kurulu ile paylaşıyor. Yarışmanın en önemli koşulu olarak ise her ekipte bir işletme okulunda lisansüstü düzeyinde (muhasebe, finans, işletme, vs. gibi alanlarda Yüksek Lisans veya Doktora) öğrenci ya da en fazla iki sene önce mezun olmuş bir üyenin olması gerekiyor.
 
GSVC 2013’e katılım için tüm Türkiye’den yaratıcı fikirlerini projelendirebilecek girişimcilerin 11 Ocak 2013 tarihine kadar yönetici özetleriyle yarışmaya başvurabilecekler. Geçen yıl GSVC, 50 farklı ülkeden 600’ü aşkın başvuru aldı. Finalistler arasında Husk Power, Revolution Foods, and d.light design yer aldı.
 
Geçen yıl Koç Üniversitesi ile dünyanın sayılı işletme okullarından California Berkeley Üniversitesi-Haas İşletme Okulu işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmaya Türkiye’den 17 proje katıldı. Yapılan başvurular arasında 10 tanesi jüri tarafından London Business School’da yapılan bölgesel finallere katılmak üzere değerlendirildi. Değerlendirme sonunda, “Balyolu” ve “Pak Enerji” başlıklı iki proje, Londra İşletme Okulu’nda gerçekleştirilen bölgesel final turuna katılmaya hak kazandı. Her iki takım da global finallere gidemedi ancak,  Balyolu, Londra’da “Audience Favorite” (İzleyici Kitle Favorisi) seçildi.


Yorum Yazın