Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Firmaların Yeni İlgi Odağı; Twitter!

Firmaların Yeni İlgi Odağı; Twitter!

2 Mart 2010 , Salı 12:18
Firmaların Yeni İlgi Odağı; Twitter!

Bugünlerde kurumlar Twitter ve FriendFeed gibi “mikroblogging” ağlarını kurumsal iletişim, reklam, duyuru, tüketici ile iletişim gibi pek çok amaçla aktif şekilde kullanıyor. Türkiye de aynı şekilde haber sitelerinden komünikasyon şirketlerine, STK’lardan üniversitelere kadar her alandan kurum müşteri ve hedef kitleye ulaşmak için en kolay ve ekonomik yöntem olan mikroblogging içerisinde yer alıyor.

Kurumlar Twitter ve FriendFeed hesaplarını 4 şekilde kullanıyorlar,

  • Pazarlama ve halkla ilişkiler kanalı olarak; kurumların kurumsal blog veya internet sitelerine link verilerek birçok duyuru, kampanya kolayca yayılabiliyor. Burada kullanılan dilin önemi oldukça fazla, olabildiğince kısa cümlelerle anlatılmak istenen reklam kampanyasındaki sloganlardan farklı olacak şekilde hedef kitlenin dikkatini çekmeli.
  • Personel yoluyla imaj geliştirme; Twitter veya FriendFeed mesajlarında samimi bir dil kullanmak önemli. Bazı firmalar bunu firma adıyla açılmış bir hesapla değil de bir yöneticisinin veya anlaşma yapılan bir ‘ünlü'nün hesabı üzerinden yürütmeyi tercih ediyor.
  • Pasif kullanıcı (izleyici) olarak; kurumlar kendi ürün, hizmet ve kampanyaları hakkında kamuoyunun ne düşündüğünü anahtar kelimeler kullanarak kolayca takip edebiliyor.

Kurum içi iletişim; bazı kurumlar kendi iç iletişimi için de sosyal medyayı kullanıyor.  Dikkat edilmesi gereken tek nokta gereken gizliliğin korunabilmesi.Yorum Yazın