Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Facebook zaman tüneli kişisel hakları ihlal mi ediyor?

Facebook zaman tüneli kişisel hakları ihlal mi ediyor?

10 Ocak 2012 , Salı 17:17
Facebook zaman tüneli kişisel hakları ihlal mi ediyor?

Gizlilik ayarları konusunda yaptığı ayar değişiklikleri ve kullanıcıların kişisel bilgilerini geçmişe oranla ifşa etmesi sosyal ağ devinin başına iş açabilir.

ABD’de kamu yararı için çalışan bir grup olan Elektronik Gizlilik Merkezi (The Electronic Privacy Information Center - EPIC) Fedaral Ticaret Komisyonu’ndan (FTC) Facebook Timeline’ın gizlilik ihlâli yapıp yapmadığını soruşturmasını istedi.

EPIC, Facebook gizlilik ayarlarını değiştirerek kullanıcıların kişisel bilgilerini geçmişe göre daha çok ifşa ettiğini açıkladı. Bilgi Çağı'nın haberine göre; EPIC yetkilileri konu ile ilgili olarak “Timeline ile Facebook kullanıcının verisini bir başka kullanıcı ile kontrol ediyor ve arşivlenen ve Timeline’a geçmeden önce ulaşılamayan bu bilgileri kullanıcının izni olmaksınız ulaşılabilir hale getiriyor" açıklamasında bulundu.

EPIC FTC’ye Facebook’a gizlilik pratiklerini soruşturmasını talep ettiğinde, bu talep geçen sene biten iki senelik hukukî bir mücadele ile sonuçladı. Mücadele sosyal ağ devi ve FTC arasındaki ilişkiler için bir dönüm noktası oldu.

'ALDATICI BİR YOL İZLİYOR'
Timeline ile ilgili bir diğer şikayet ise Facebook’un kullanıcıların kişisel verilerini paylaşma şeklini kullanıcıya önceden onaylatarak aldatıcı bir yol izlediği yönünde yapıldı.

6 Aralık 2011’de hizmete giren Facebook Timeline, kullanıcısının bilgilerini görüntüleme şeklini değiştiriyor. Facebook, Timeline’a geçişte kullanıcıya bilgilerini ve fotoğraflarını düzenlemek ya da silmek için sadece iki gün veriyor.

EPIC’in yazdığı şikayet dilekçesini U.S. Bill of Rights Foundation, American Library Association, the Center for Digital Democracy ve Patient Privacy Rights gibi kuruluşlar da imzaladı.

ZUCKERBERG: GİZLİLİK MODELİNE GEÇİŞİ KÖTÜ YÖNETTİK
Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg şirketin bu konuda bazı hatalar yaptığını ve bu hatayı şirketin iki yıl önce yeni gizlilik modeline geçişin kötü bir şekilde yönetilmesine bağladıklarını açıkladı. Zuckerberg Facebook’u kullanıcıların gizliliğine adadığını da vurguladı. Fakat EPIC bu açıklamayla tatmin olmadı ve bu açıklamanın EPIC, tüketici birliği ve Federal Ticaret Komisyonu tarafından yapılan tespitleri açıklamak için yetersiz kaldığını belirtti.

Facebook 800 milyondan fazla kullanıcıya sahip ve bu kullanıcılar her geçen gün online güvenliğin daha çok farkında oluyor.

 

Kaynak

ntvmsnbcYorum Yazın