Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • ebebek'ten 'Oyun Elçileri' Projesi

ebebek'ten 'Oyun Elçileri' Projesi

26 Mart 2024 , Salı 16:41
ebebek'ten 'Oyun Elçileri' Projesi

ebebek ‘Oyun Elçileri’ ile 5.100 bebeveyne ulaştı


"Oyun Bağ Kurar" mottosuyla

ebebek'ten 'Oyun Elçileri' Projesi!

 

1.Projeden yararlanan 10 bebeveynden 9'u olumlu geri bildirim yapıyor

Duyguları ifade etme, öğrenme, keşfetme ve çevreyi tanıma adına oyun oynamak çocuk gelişimi açısından önem taşıyor. Oyunlar, çocukların bebeveynleriyle etkili iletişim kurmasına aracı olurken anne-bebek ürünleri sektörünün öncü markası ebebek, “Oyun Elçileri” projesi ile oyun ve oyuncaklar üzerine birebir ve ücretsiz danışmanlık veriyor. Proje kapsamında üniversite öğrencileri arasından seçilen 28 kişilik gönüllü ekibi ile bugüne kadar 5.100 kişiye ulaşan ebebek, bebeveynlerin oyun ve oyuncaklar hakkındaki sorularını cevaplıyor.

Oyun oynamak bebeklerin ve çocukların dil, konuşma ve iletişim becerilerini geliştirmesinin yanı sıra hem akıl yürütme ve problem çözme hem de fiziksel gelişimine katkıda bulunuyor. Bebeveynler oyunlar aracılığıyla çocukları ile bağ kurarken oyun ve oyuncaklar; bebeğin yaşına, gelişimine, mizacına ve ihtiyacına uygun seçildiğinde gelişim açısından daha çok fayda sağlıyor. Doğum öncesinden başlayıp 4 yaşa kadar uzanan süreçte anne ve bebeklerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan ebebek, 24 Mart 2022’de başlattığı ‘Oyun Elçileri’ projesi ile bebeveynlere birebir ve ücretsiz danışmanlık veriyor. ebebek Erken Çocukluk Eğitimi Uzmanı Gülen Şahin Öztürk, "Yetişkinler nasıl kendilerini sözlerle ifade ediyorlarsa çocuklar da kendilerini oyunlar sırasında sergiledikleri davranışlarla ifade ediyorlar. Bilim insanı Maria Montessori'nin söylediği 'oyun, çocukların yegane işidir' sözü çok kıymetli. Çocukların gelişimi ve davranışlarını anlayabilmek için seçtiğimiz oyuncaklara ve oyunlara dikkat etmemiz, özen göstermemiz gerekiyor gerekiyor" dedi. ‘Oyun Bağ Kurar’ mottosunu benimseyerek oyunun da beslenme ve uyku gibi en temel haklardan biri olduğunu savunan ebebek, Oyun Elçileri projesi kapsamında üniversite öğrencileri arasından seçilen 28 kişilik gönüllü ekibi ile bebeveynlere oyun ve oyuncaklar üzerine danışmanlık veriyor. Proje kapsamında bebeveynlere, çocuklar ile oyunlarla bağ kurmayı kolaylaştıran bilgiler aktarılıyor. Projeden faydalanmak isteyen bebeveynler, ebebek'in bebek.com blog sitesine ücretsiz üyelik oluşturmalarının ardından diledikleri şehir ve oyun elçisini seçerek Oyun Elçileri'nden birebir danışmanlık alabiliyor.

Oyun ve oyuncakların dünyasına bir adım

Oyun Elçileri projesi ile şimdiye kadar 5.100 bebeveyne ücretsiz, birebir ve canlı destek verdiklerinin altını çizen Öztürk, “Bugüne kadar Oyun Elçileri projemizle 5100 bebeveyne dokunduk ve projeden yararlanan her 10 bebeveynden 9'u projemizin oldukça faydalı olduğu geribildiriminde bulundu. Aynı zamanda projede yer alan oyun elçilerimiz de hem kişisel hem de profesyonel anlamda kendilerini geliştirme imkanı bulduklarını belirtti. Oyunun ne denli önemli olduğunun farkındayız ve çocuklar için oyunun sadece zaman geçirme aktivitesi olmadığı farkındalığını oluşturmaya çalışıyoruz. Çocuklar hayata dair yeni bilgileri ve deneyimlerini oyunla kazanma imkanı buluyor. Sadece bebeveynleriyle değil kendi yaş gruplarıyla oynadıkları oyunlarla da iletişimi ve sosyal becerilerini, paylaşma-birlikte hareket etme gibi davranışlarını geliştiriyorlar. Verdiğimiz ücretsiz danışmanlık hizmeti ile bebeveynlerin, çocuklarının yaşına uygun, zihinsel gelişimini, dil gelişimini, iletişimini, kardeşler arası ilişkiyi kuvvetlendirecek oyun ve oyuncakları seçebilmesi ya da tuvalet eğitimini kolaylaştıracak, uyku düzenini sağlayabilecek oyunları keşfetmelerini sağlıyoruz” dedi.

Bebeveynlerin yüzde 90,8’i projenin oldukça faydalı olduğunu söylüyor

ebebek, oyunun beslenme, barınma ve uyku gibi en temel haklardan ve ihtiyaçlardan biri olduğunu savunuyor. Bu doğrultuda; ödev, genel yetenek testi ve birebir mülakat olmak üzere 3 aşamalı sürecin ardından ay ay oyun ve oyuncaklar konusunda eğitim vererek seçtiği üniversitelerin Çocuk Gelişimi, Okul Öncesi Öğretmenliği, Erken Çocukluk Eğitimi lisans ve yüksek lisans öğrencilerinden oluşan 28 kişilik gönüllü ekibiyle bebeveynlere dokunuyor. Oyun aracılığıyla en fazla faydaya ulaşmayı mümkün kılmak için oyun ve oyuncakların; bebeğin yaşına, gelişimine, mizacına ve ihtiyacına uygun olarak seçilmesi gerektiği düşüncesi ve inancıyla hareket eden ebebek, bebeveynlerin doğru oyun ve oyuncak seçimi yapmalarına destek olmayı hedefliyor Bugüne kadar ebebek’in Oyun Elçileri tarafından ücretsiz danışmanlık alan bebeveynlerin yüzde 90,8’i projenin oldukça faydalı olduğunu ve projeden aldıkları hizmetten çok memnun kaldıklarını ifade etti.Yorum Yazın