Facebook
Twitter
Başa Dön
 • Anasayfa >
 • Dünyanın en iyi 100 küresel markaları hangileri?

Dünyanın en iyi 100 küresel markaları hangileri?

4 Ekim 2012 , Perşembe 12:32
Dünyanın en iyi 100 küresel markaları hangileri?

 

Dünyanın lider marka danışmanlığı ajansı Interbrand, bu sene 13’üncü kez yapılan En İyi 100 Küresel Marka araştırmasını tüm dünya ile aynı anda İstanbul’da açıkladı. Raporda Coca-Cola, 1’inci sıradaki yerini korurken, Apple 2’nciliğe yükseldi. Facebook, bu sene ilk kez En İyi 100 sıralamasına giriş yaptı.
 
Coca-Cola, Apple ve IBM, Interbrand’in 13’üncü Yılın En İyi Küresel Markaları raporunda ilk 3 sırada yer aldı. Coca-Cola 1’inci sıradaki yerini korurken; Apple, geçtiğimiz yıl, hem gelişmiş hem de yükselen piyasalarda yakaladığı olağanüstü satış grafiğiyle 2’nci sıraya yükseldi. Sosyal medya devi Facebook, ABD tarihinde kaydedilen 3’üncü en büyük halka arzla manşetlere çıktıktan sonra listeye 69’uncu sıradan girdi. 4’üncü sırada yer alan Google ise, geçen yıl marka değerinde kaydedilen yüzde 26’lık artışla, 5’inci sırada yer aldı.
 
Dünyanın lider marka danışmanlığı ajansı Interbrand tarafından her yıl yapılan “En İyi 100 Küresel Marka” raporu tüm dünya ile aynı anda Türkiye’de açıklandı. Bersay İletişim Enstitüsü’nün ev sahipliğinde ve Marketing Türkiye Dergisi’nin desteğiyle düzenlenen toplantıya Türkiye’deki öncü kurumların iletişim profesyonelleri de katıldı. Bersay İletişim Grubu Onursal Başkanı Ali Saydam ‘Ülken Kadar Markasın’ başlıklı konuşmasında, marka yaratma sürecinde içinde bulunulan toplumun sağladığı faydayı vurgularken, Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen Ocakoğlu ise başarılı marka yaratmanın ipuçlarını aktardı.
 
Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, son yıllarda yapılan çalışmalarla THY’nin global marka yolculuğunu anlattığı toplantıda, Interbrand Global Marka Değerleme Direktörü Mike Rocha ise marka değerini yöneterek iş değeri yaratmanın önemini vurguladı.
 
Kendi alanında ilk kez ISO belgesi almaya hak kazanan Interbrand yöntemi, markanın şirkete temas ettiği ve şirkete fayda sağlayan, finansal sonuçların kârlılığından müşteri beklentilerini karşılamaya kadar ilgili her alanı inceliyor.
 
Interbrand tarafından rapor hazırlanırken, bir markanın değerine katkı sağlayan: “Markalı ürün veya hizmetlerin finansal performansı”, “Markanın müşteri seçimlerini etkilemekteki rolü”, “Markanın gücünün, sunulan hizmet veya ürünün fiyatını yükseltmesi veya şirket için gelir sağlaması” olmak üzere üç kilit bileşen inceleniyor.
 
2012’YE GENEL BAKIŞ: Bütün Temas Noktalarında Anlamlı Marka Deneyimleri Sunmak
 
Rapora göre süregelen küresel ekonomik belirsizliğe rağmen, bu yılın en iyi 100 markası, pazar konumlarını korumayı ve farklı coğrafya ve platformlarda, tüketicilere, daha kişisel ve zengin deneyimler sunmayı başardı.
 
Interbrand Küresel CEO’su Jez Frampton, rapora ilişkin değerlendirmesinde “Küresel rekabet arttıkça ve teknoloji gibi birçok rekabet avantajının ömrü kısaldıkça, marka, hissedar değerine, daha fazla katkı sunacaktır. Dünyanın en değerli 100 markası, tüketicilerini, çalışanlarını ve aynı zamanda yatırımcıları dinleyerek ve gitgide gelişen ve sayısı artan temas noktalarında kusursuz ve bütüncül bir marka deneyimi sunarak başı çekmektedir” ifadelerine yer verdi.
 
Tüketicilerin çevrim-dışı ve çevrim-içi deneyimlerinin durmaksızın iç içe geçtiği böylesine hızlı hareket eden bir dünyada, lider markalar aktif olarak yaptıkları işe odaklı kalıp, bütün sektörlerde inovasyonu yönlendirmek için bitmez-tükenmez veri ve bilgi kaynaklarından yararlanıyor. Markalarının tüketicilerin hayatlarında oynadığı rolü anlamak için gereken zamanı ve parayı harcamakta ve markalarının sunduğu faydaları tüketicilerle tüm etkileşimlerine stratejik olarak işliyor.
 
2012’DE LİSTEYE YENİ GİRENLER: Pampers, Facebook, Prada, Kia, Ralph Lauren, MasterCard
 
Pampers: ABD’de en çok satan bebek bezi markası ve P&G’nin dünyada en çok satan markası Pampers, bu yıl listeye 34’üncü sıradan girerek, yeniler arasında en yüksek girişi yaptı. Pampers, tüketici tabanı ile bağlantı kurmak için sosyal medya platformlarını ve sadakat programlarını etkili bir şekilde kullandı. Yaptığı girişimler ve P&G tarafında iyileşme gösteren finansal şeffaflık, Pampers’a, bu yılın En İyi Küresel Markalar raporunda yüksek bir sıra kazandırdı.
 
Facebook: Listeye 69’uncu sıradan giren Facebook’un Mayıs ayında yapılan halka arzının ardından, Interbrand, sosyal medya devinin finansallarını ilk defa incelemeye almıştır. Halka açılma sürecinde yaptığı sükseli başlangıç ve iş modeli ile ilgili devam etmekte olan belirsizliğe rağmen, Facebook’un marka olarak, özellikle gelişmekte olan piyasalardaki büyümesi, bu yılki raporda kendisine yer bulmasını sağladı.
 
Prada: Prada, bu yılın En İyi Küresel Markalar raporuna 84’üncü sıradan geri döndü. Markanın gelirlerinde yakaladığı kesintisiz büyüme ivmesi, büyük ölçüde, dünya çapında 250’den fazla doğrudan işletilen mağaza (DOS) ile desteklendi. Marka, gelişmekte olan piyasalarda gittikçe daha sofistike olan tüketicileri dikkatle izleyerek mağaza ağını genişletti.
 
Kia: Listede 87’inci sırada yer alan Kia, son birkaç yılda, dünyanın en hızlı büyüyen otomotiv markalarından biri oldu. Kia’nın pazar payında, ABD’de, 17 yıl üst üste artış kaydedildi ve satış rakamları, çalkantılı Avrupa pazarında bile yükselmeye devam etmektedir.
 
Ralph Lauren: 2009 yılından sonra, en iyi 100 listesine 91’inci sırada geri dönen Ralph Lauren’in geçen yıl, markasında yakaladığı kayda değer büyüme, kullandığı son derece inovatif iletişim modelleri ve bütün temas noktaları ve formatlarda sağladığı tutarlılık ile açıklanabilir.
 
MasterCard: MasterCard, geçirdiği etkileyici yılın ardından, 2012 En İyi Küresel Markalar raporuna 94’üncü sıradan giriş yaptı. Şirketin başlattığı “Paha Biçilmez Şehirler” (Priceless Cities) kampanyası ve şirket sahiplerine yönelik geliştirdiği sayısı günden güne artan çözümler, müşteri memnuniyetinin sürekli artmasını ve marka değerindeki yükselişin devam etmesini sağladı.
 
2012’DE DEĞERİ EN FAZLA ARTAN MARKALAR: Apple, Amazon, Samsung, Nissan, Oracle
 
Apple (+129%): Steve Jobs’ın hayatını kaybetmesine rağmen, yakın zamanda iPhone 5’in piyasa sunulmasının ardından gösterilen ilgi ile bir kez daha kanıtlandığı üzere, müşterilerin Apple markası ile kurdukları duygusal bağ hiç olmadığı kadar güçlü. Rakipleri Google ve Samsung ile gittikçe kızışan rekabet karşısında, şirket, Apple markasını ve fikri mülkiyetini koruma kararlılığını sürdürüyor. Bu kararlılık sayesinde, Apple, Temmuz ayında 3. çeyrek için 35 milyar Dolar gelir ve 8.8 milyar Dolar net kâr açıkladı.
 
Amazon (+46%): Amazon, 175 ülkede Kindle Touch ve Kindle Fire’ı piyasaya sunarak, Kindle’ı e-kitap okuyucuların ötesine taşımış ve iPad’e ciddi bir rakip olmasını sağlamıştır. Kindle Fire, şu anda, dünya tablet pazarında 2’inci sıradadır.
 
Samsung (+40%): Samsung, 2011’de, akıllı telefon sevkiyatlarında, Apple ve Nokia’yı geride bırakarak dünya lideri olmuştu. Samsung, 2012 Londra Olimpiyatları’nın Açılış Seremonisi’ne özel olarak tasarlayıp sunduğu Galaxy SIII ve Note ile adından bahsettirmeyi de başardı. Apple ile girdiği hukuki mücadeleye rağmen, Samsung’un, dünya pazarındaki payı %32.6’ya ulaştı ve marka değeri, geçtiğimiz yıl, %40 oranında artış gösterdi.
 
işte ilk yüzdeki markalar;
 1. Coca Cola
 2. Apple
 3. IBM
 4. Google
 5. Microsoft
 6. GE
 7. McDonald's
 8. Intel
 9. Samsung
 10. Toyota
 11. Mercedes-Benz
 12. BMW
 13. Disney
 14. Cisco
 15. HP
 16. Gilette
 17. Louis Vuitton
 18. Oracle
 19. Nokia
 20. Amazon
 21. Honda
 22. Pepsi
 23. H&M
 24. American Express
 25. SAP
 26. Nike
 27. UPS
 28. Ikea
 29. Kellogg's
 30. Canon
 31. Budweiser
 32. J.P. Morgan
 33. HSBC
 34. Pampers
 35. Nescafe
 36. eBay
 37. Zara
 38. Gucci
 39. Volkswagen
 40. Sony
 41. Philips
 42. L’Oréal
 43. Accenture
 44. Thomson Reuters
 45. Ford
 46. Heinz
 47. Colgate
 48. Goldman Sachs
 49. Dell
 50. Citi
 51. Siemens
 52. Danone
 53. Hyundai
 54. Morgan Stanley
 55. Audi
 56. Nintendo
 57. Nestle
 58. Axa
 59. Xerox
 60. Adidas
 61. Caterpillar
 62. Allianz
 63. Hermes
 64. KFC
 65. Panasonic
 66. Sprite
 67. MTV
 68. Cartier
 69. Facebook
 70. Tiffany&Co.
 71. Avon
 72. Porsche
 73. Nissan
 74. Visa
 75. Shell
 76. Santander
 77. 3M
 78. Adobe
 79. Johnson & Johnson
 80. Kleenex
 81. Jack Daniel's
 82. Burberry
 83. Johnnie Walker
 84. Prada
 85. John Deere
 86. Pizza Hut
 87. Kia
 88. Starbucks
 89. Corona
 90. Smirnoff
 91. Ralph Lauren
 92. Heineken
 93. BlackBerry
 94. MasterCard
 95. Credit Suisse
 96. Harley - Davidson
 97. Yahoo!
 98. Moet & Chandon
 99. Ferrari
 100. Gap


Yorum Yazın