Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • "Dizi ve film karakterleri marka gibi korunmalı"

"Dizi ve film karakterleri marka gibi korunmalı"

5 Eylül 2014 , Cuma 09:51
"Dizi ve film karakterleri marka gibi korunmalı"
Türkiye’de 30 yıldır patent ve marka tescili alanında vekillik hizmeti veren Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, geçtiğimiz yıl Licence Global Dergisi tarafından yayınlanan “Global 150 Lisans Firması Araştırması”nda ortaya çıkan rakamları değerlendirdi. Araştırma sonucuna göre film, çizgi film ve dizi film karakterlerinin yer aldığı perakende ürünlerinin satışının 230 milyar Amerikan doları olduğu ifade edildi.
 
Disney’in 39 milyar dolarlık ürün geliri
Araştırmaya göre Disney Tüketim Ürünleri 39.3 milyar Amerikan dolar tutarındaki ürün satışı ile lider oldu. Disney Tüketim Ürünleri, Disney karakterleri Mickey Mouse, Arabalar (Cars)  yanında Marvel Comics karakterleri, Örümcek Adam, Iron Man, Hulk ve Kaptan Amerika’nın yanı sıra dünyanın fenomen olmuş filmi Star Wars’un lisans satışını gerçekleştiriyor. 
 
Türkiye’nin dizi ihracatı avantaj
Kemal Yamankaradeniz, ülkemizdeki dizi ve film yapımcılarının da yarattıkları karakterlerle bu global pazarda yer alabileceklerine dikkat çekerek, “Bizim dizilerimizde de yaratılan karakterlerin ya da bu karakterlerin kullandığı ürün ve aksesuarların yakın coğrafyada önemli bir ekonomik değer yaratmaktadır. Bu sebeple bu değerler hukuki olarak korunmalı bir marka gibi tescil edilmelidir.” diye konuştu. Türkiye’nin yaklaşık 54 ülkeye dizi filmlerini ihraç ettiğini, bunun karşılığında ise 150 milyon doların üzerinde bir gelir elde ettiğine vurgu yapan Yamankaradeniz şöyle devam etti:
“Yapımcılarımız bu geliri yan ürünlerle birlikte artırma imkanına sahipler. Sadece filmlerimizin pazarlanması değil, karakterlerin ve kullandıkları ürünlerinde de haklarının korunarak sanat eserlerinin gösterildiği ülkelerde satışa sunulması önemli bir ekonomik artı değer yaratacaktır. O sebeple yapımcılar karakterleri bir marka gibi korumalı, tescil ettirmeliler.”
 


Yorum Yazın