Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Cingıllarıyla tüketicilerin kalbini fetheden markalar

Cingıllarıyla tüketicilerin kalbini fetheden markalar

8 Eylül 2016 , Perşembe 09:48
Cingıllarıyla tüketicilerin kalbini fetheden markalar
Cingıl, televizyon, radyo veya sesli herhangi bir mecradaki reklam içerisinde geçerken duyduğumuz reklamın sloganına deniliyor. Bir markanın bilinirliğini arttırmanın en etkili yöntemlerinden biri olarak kabul edilen cingılın, markanın konseptini yansıtması, kısa ve akılda kalıcı olması büyük önem taşıyor. Aynı zamanda markayı sevdirmesi, sempatik göstermesi, mutluluk ve güven vermesi de gerekiyor. DORinsight’ın The Brand Age dergisi için yapmış olduğu “Markalara Hayat Veren Cingılların Beğeni Araştırması”, cingılların tüketici algısındaki yerini net bir şekilde ortaya koyuyor. 
 
Cingıl, markayı hatırlatmada en etkili yol
Araştırma sonuçlarına göre tüketiciler, her markanın bir cingılı olmasını istiyor ve cingılı markanın kimliği olarak görüyor. Marka imajı için her markanın bir cingılı olması gerektiğini söyleyenlerin oranı %65. Cingılı markanın kimliği olarak görenlerin oranı ise %63. Cingılın markayı hatırlattığını ve sevdirdiğini söyleyen tüketiciler, cingılın akılda kalıcı olması için ise ünlü bir isim tarafından seslendirilmesi gerektiğini ifade ediyor. Katılımcıların %79’u cingılın markayı hatırlattığını düşünürken %70’i cingılın markayı sevdirdiği konusunda hemfikir. Diğer bir yandan katılımcıların % 61’i cingılların uzun soluklu olması gerektiğinden yana. Akılda kalıcılık söz konusu olduğunda ise katılımcıların % 64’ü ünlü isimlerin cingılları seslendirmesi gerektiğini söylüyor.
 
Cingılı en çok hatırlanan markalar: Solo ve CarrefourSA
Araştırma kapsamında katılımcılardan, kendilerine dinletilen cingılların markalarını yazmaları istendi. Sonuçlara göre en çok hatırlanan markalar % 93 ile Solo ve CarrefourSA oldu. Bunları % 92 ile LC Waikiki, Arçelik ve Polisan; % 91 ile Turkcell ve Migros; % 90 ile Panda takip etti.
 
En beğenilen marka cingılları Eti ve LC Waikiki oldu
Katılımcılara araştırma kapsamına alınan cingıllar tek tek dinlettirilip, cingılın ne kadar beğenildiği soruldu. “Bir Bilmecem Var” cingılıyla en çok beğenilen marka % 74 ile Eti oldu. En beğenilen cingıl sıralamasında % 60 ile LC Waikiki ikinci (LC Waikiki Waikiki Waikiki Waikiki vay), % 55 ile Turkcell (Turkcell'le bağlan hayata, hayata bağlan Turkcell’le) ise üçüncü oldu. Turkcell’i % 51 ile Pepsi ve Türk Hava Yolları izledi.
 
Araştırma kapsamında gıdadan perakendeye, telekomünikasyondan bankacılığa varıncaya kadar farklı sektörlerde yer alan firmaların cingılları katılımcılara dinletildi. 
 
Genel beğeni değerlendirmesinde yine Eti birinci oldu
Son olarak katılımcılardan dinledikleri tüm cingıllar içerisinde beğendikleri tek bir cingılı seçmeleri istendiğinde, markalar arasında Eti, %12 oranı ile en beğenilen cingıl oldu. Eti’yi %10 ile LC Waikiki, %8 ile Turkcell, %7 ile Türk Hava Yolları ve Ülker, %5 ile Coca Cola, Panda ve Maximum takip etti.
 


Yorum Yazın