Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • CHEP, sıfır emisyonu hedefliyor

CHEP, sıfır emisyonu hedefliyor

14 Aralık 2023 , Perşembe 20:22
CHEP, sıfır emisyonu hedefliyor

CHEP, sürdürülebilirlik adımlarıyla sıfır emisyon hedefine ilerliyor

Yeniden kullanıma dayalı iş modeliyle özel tedarik zinciri çözümleri sunan CHEP, gelecek nesillere temiz bir çevre bırakılmasına katkıda bulunuyor. Ankara'daki servis merkezinde yağmur sularını depolayan şirket, tesisin tüm su ihtiyacını buradan karşılayarak kaynaklı verimli kullanma sorumluluğunu yerine getiriyor. 2040 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmayı hedefleyen CHEP, Kocaeli Darıca'daki servis merkezinde kurduğu Güneş Enerji Santrali (GES) sayesinde ise ihtiyaç duyduğu temiz enerjiyi kendi başına üreterek sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor.

Yeniden kullanılabilir tedarik zinciri çözümlerinde öncü konumda olan CHEP, sürdürülebilirlik alanında Türkiye'de önemli adımlar atmaya devam ediyor. Gelecek nesillere daha sağlıklı bir dünya bırakma hedefiyle hareket eden şirket, Ankara ve Kocaeli Darıca'daki servis merkezlerinde yürüttüğü projelerle dikkat çekiyor. Sürdürülebilirliği ön planda tutan şirket, Ankara’daki tesisinde yağmur suyunu toplama ve depolama konusundaki yenilikçi yaklaşımıyla kaynakları verimli kullanırken, aynı zamanda su bazlı boyaların tercih edilmesiyle emisyon değerlerini düşürüyor. Su bazlı boyalar, geleneksel solvent bazlı boyaların aksine daha düşük uçucu organik bileşik (VOC) emisyonlarına sahiptir ve zararlı dumanlar yaymadıkları için çalışanlar için daha güvenlidir.

2040 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyor

Tedarik zincirinin, maliyet ve doğal kaynak kullanımı açısından daha döngüsel, sürdürülebilir ve verimli hale gelmesini sağlayan CHEP, döngüsel ekonomi girişimlerini destekleme konusunda olan kararlılığını sürdürüyor. Bununla birlikte, CHEP'in Kocaeli Darıca'daki servis merkezine kurduğu güneş enerjisi santrali, sürdürülebilirlik ve karbon azaltma hedeflerine katkı sağlıyor. Servis merkezinin güneş paneli sistemi, sadece servis merkezini çalıştırmak için değil, aynı zamanda şebekeye geri beslenebilecek fazla enerji üretmek için de yeterli güneş enerjisinden yararlanma kapasitesine sahip. Yüksek verimli ve dayanıklı olacak şekilde tasarlanan sistem ile uzun yıllar boyunca temiz ve güvenilir enerji sağlanması hedefleniyor. CHEP’in, Türkiye'deki tüm bu sürdürülebilirlik çalışmaları, net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşma hedefi açısından büyük önem taşıyor.

 “Odağımıza iklim değişikliğiyle mücadeleyi alıyoruz”

Benimsedikleri yenilikçi çözümlerle iklim değişikliğiyle mücadelede önemli adımlar attıklarını söyleyen CHEP Hindistan, Orta Doğu ve Türkiye Bölge Lideri Chris Veerasamy, CHEP'in dekarbonizasyon taahhütleri, sera gazı emisyonlarını azaltmayı ve iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi odağına alıyor. Bu taahhütlere ulaşmak için tasarlanan temel kilometre taşları arasında, 2030 yılına kadar Kapsam 1 ve 2 emisyonlarını %42, Kapsam 3 emisyonlarını ise %17 oranında azaltmayı planlıyoruz. Nihai hedef oranımızı ise 2040 yılına kadar emisyonların %100'ünü kapsayacak şekilde net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmak olarak belirledik. Bu hedef, şirketimizin kendi faaliyetlerinde ve değer zincirinde emisyonları azaltmaya yönelik kapsamlı yaklaşımını gösteriyor” dedi.

Mavi paletlerin paylaşılması ile kaynak tasarrufu elde ediliyor

Palet havuzlama çözümleri sayesinde de şirketlerin doğa koruma sorumluluklarına katkıda bulunduklarını vurgulayan, CHEP Türkiye Genel Müdürü Chris Veerasamy, “Palet havuzlama modelinde kullanılan kullan-öde yaklaşımı doğası gereği sürdürülebilir bir yöntem. Mavi paletlerin paylaşılması ve yeniden kullanılması, daha az kaynak israf edilmesi anlamına geliyor. Bu da genel maliyetleri azaltırken, birçok sektörün geçmeye başladığı döngüsel ekonomi modelini tam anlamıyla karşılıyor. CHEP olarak, kaynakların sınırlı olduğu bir dünyada, daha sorumlu ticaret yapabilmesini sağlayan pratik iş çözümlerine odaklanıyoruz. Geliştirdiğimiz sistem sayesinde boş taşıma mesafelerini azaltmaya yardımcı oluyor, bunun çevreye yaydığı karbon etkisini azaltıyor ve atık üretimine yönelik sürekli baskıyı azaltıyoruz” dedi.Yorum Yazın