Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Çalışma hayatında "Ekonomik güç" yine galip geldi

Çalışma hayatında "Ekonomik güç" yine galip geldi

3 Haziran 2015 , Çarşamba 13:31
Çalışma hayatında "Ekonomik güç" yine galip geldi

Secretcv.com’un iş dünyasına yönelik araştırmaları devam ediyor. 01.03.2015 – 01.06.2015 tarihleri arasında Secretcv.com ana sayfası üzerinden yapılan anket çalışmasına 19.365 katıldı. 

“Sizce kadınlar neden çalışmalıdır?” sorusunun sorulduğu anket çalışmasına katılan adayların %37’si kadınların ekonomik açıdan güçlü olabilmek için çalışması gerektiği cevabını verdi.  Hemen ardından, %35’lik bir dilim ile kadınların özgürce kendi kararını verebilmeleri için çalışmaları gerektiğini düşünen adaylar , %16’lık bir dilimle topluma fayda sağlamak için çalışmaları gerektiğini belirtti.  Son olarak adayların %12’si ise kadınların sosyal hayatta saygınlık kazanmak için çalışmaları gerektiğini düşündüklerini belirttiler.
 
Anket sonuçlarına baktığımızda, kadınların önce ekonomik ihtiyaçlarını gerçekleştirmek için çalışmalarının gerektiğinin düşünüldüğünü, bunu sosyal, toplumsal ve kişisel ihtiyaçlarının izlediğini görüyoruz. Ekonomik özgürlüğün kadınlar açısından hem bireysel hem de aile içerisinde oldukça önemli olduğunu belirten Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, “1900’lü yılların ortasında gerçekleşen ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisinin günümüzde hala geçerli olduğunu görüyoruz.Kadınlar temel ihtiyaçlarını ve ekonomik özgürlüğünü sağladıktan sonra çalışmanın topluma ve kendi sosyal yaşantısına katacaklarını düşünebilir. Ekonomik özgürlük sağlanmadığı sürece toplumsal ve sosyal faktörler ikinci planda kalacaktır” dedi.
 


Yorum Yazın