Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • BEYMEN, GOLDEN OPULENCE: 500 YEARS OF LUXURY IN ANATOLIA BELGESELİ HAZIRLADI

BEYMEN, GOLDEN OPULENCE: 500 YEARS OF LUXURY IN ANATOLIA BELGESELİ HAZIRLADI

19 Nisan 2024 , Cuma 19:48
BEYMEN, GOLDEN OPULENCE: 500 YEARS OF  LUXURY IN ANATOLIA BELGESELİ  HAZIRLADI

BEYMEN, GOLDEN OPULENCE: 500 YEARS OF

LUXURY IN ANATOLIA BELGESELİ İLE

BU TOPRAKLARIN KÜLTÜREL MİRASINI DÜNYA İLE BULUŞTURUYOR

 

MEDENİYETLERİN BEŞİĞİNDEN DÜNYAYA ARMAĞAN: GOLDEN OPULENCE: 500 YEARS OF LUXURY IN ANATOLIA BELGESELİ

 

Beymen’in 50’nci yılında lüksün bu topraklardaki 500 yıllık yolculuğunun izini süren “Golden Opulence”, 50 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlayan sergi ve yayınevi Assouline ile dünyayla buluşan kitabın ardından belgesel ile sürüyor. Medeniyetler beşiği Anadolu’nun kültür mirasına, doğu ve batı arasındaki büyülü etkileşimine ışık tutan Golden Opulence belgeseli, Türkiye’de lüks mirasının derinliğini, Anadolu’dan Avrupa’ya uzanan etki gücünü; moda, kültür-sanat, mimari, gastronomi gibi farklı perspektiflerden izleyicilerle buluşturuyor. Bir DEPOfilm yapımı olan ve çok yakın zamanda global bir dijital yayın platformunda yayınlanacak olan belgeselin çekimleri 4 ülkede, 12 şehir ve 36 farklı lokasyonda gerçekleştirildi.

Belgesel kapsamında; Victoria Beckham, Olivier Rousteing, Pierpaolo Piccioli, Erdem Moralıoğlu, Alfonso Dolce, Marco De Vincenzo, Edgardo Osorio, Antonio de Matteis, Brunello Cucinelli, Barnaba Fornasetti, Sevan Bıçakçı, Özgür Masur, Ayşe ve Ece Ege, Ece Şirin, Bünyamin Aydın gibi moda dünyası temsilcilerinin yanı sıra Caroline Koç, Karsu, Prof. Hülya Tezcan, Erol Sağmanlı, Levon Bağış, Tuba Büyüküstün, Maksut Aşkar, Murat Palta, Ahmet San, Derya Bengi, Nilay Örnek, Özge Samancı ve Oya Başkaya’nın da aralarında olduğu 45 isimle söyleşi gerçekleştirildi.

“Golden Opulence: 500 Years of Luxury in Anatolia” belgeseli 17 Nisan akşamı Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen özel gösterimle ilk kez izleyicilerle buluştu. Ödüllü İngiliz Yönetmen Khadifa Wong ve görüntü yönetmeni Matt Simpkins’in katıldığı özel gösterim, dünyanın dört bir yanından moda ve kültür sanat dünyası temsilcilerinin de aralarında olduğu 700’i aşkın davetliyi buluşturdu. Bu özel gecenin BİZ İstanbul’da gerçekleşen kutlamasında ünlü şarkıcı Sophie Ellis-Bextor sahne aldı.

 

Türkiye’de lüks moda ve yaşam tarzının öncüsü Beymen, sergi, kitap ve belgeselden oluşan Golden Opulence üçlemesinin son halkası olan belgesel ile geride bıraktığı yarım asra ve yaşadığımız topraklardaki lüksün eşsiz kültürel mirasına ışık tutmaya devam ediyor. Golden Opulence: 500 Years of Luxury in Anatolia belgeselinin özel gösterimi 17 Nisan’da Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Belgesel, çok yakın zamanda küresel bir dijital yayın platformunda izleyicilerle buluşacak.

 

İstanbul’dan Londra’ya, Kapadokya’dan Paris’e, Ayvalık’tan Milano’ya uzanan, dört ülkede 12 şehirde ve 36 farklı lokasyonda çekimleri gerçekleştirilen Golden Opulence: 500 Years of Luxury in Anatolia belgeseli; dünyaca ünlü kreatif direktörler, tasarımcılar, tarihçiler, sanatçılar, mimarlar, yazarlar, şeflerden ve alanında uzman isimlerle yapılan 45 söyleşiyi bir araya getiriyor.

Beymen kültürel ve tarihi mirasımıza saygıyla 50. yılını kutlarken, hayata geçirdiği “Golden Opulence” projesi kapsamındaki belgesel, moda, lüks, kültür sanat, mimari ve gastronomi gibi farklı perspektiflerin izini sürüyor. Bir DEPOfilm yapımı olan belgeselin yönetmen koltuğunda ödüllü İngiliz yönetmen Khadifa Wong oturuyor.

“Farklı kültürler mimaride, insanların evlerinde, yemeklerde bir araya geliyor. Bu ülkeyi bu kadar zengin kılan da bu.” Edgardo Osorio – Aquazzura Kurucusu ve Kreatif Direktörü

Belgesel, ilham verici hazinelerle dolu coğrafyamıza dair çok etkileyici hikâyeleri ve görüşleri adeta görsel bir şölen ile bir araya getiriyor. Victoria Beckham markasının kurucusu ve kreatif direktörü Victoria Beckham, Balmain Kreatif Direktörü Olivier Rousteing, Valentino’nun Kreatif Direktörlüğü’nü yapmış olan Pierpaolo Piccioli, Dolce&Gabbana CEO’su Alfonso Dolce, Brunello Cucinelli markasının kurucusu ve kreatif direktörü Brunello Cucinelli, ERDEM markasının kurucusu ve kreatif direktörü Erdem Moralıoğlu gibi dünya modasının önde gelen isimlerini buluşturan Golden Opulence: 500 Years of Luxury in Anatolia belgeseli, kültürel tarihi mirasa saygıyla Beymen’in Türkiye’ye olan armağanlarına bir yenisini daha ekliyor.

Haremlique ve Selamlique markalarının kurucusu ve iş insanı Caroline N. Koç, oyuncu Tûba Büyüküstün, Michelin yıldızlı Neolokal’in kurucusu şef Maksut Aşkar, Osmanlı Sanatı Uzmanı Serdar Gülgün, Les Benjamins kurucusu ve tasarımcısı Bünyamin Aydın, moda tasarımcısı Özgür Masur ve mücevher sanatının usta ismi Sevan Bıçakçı başta olmak üzere pek çok kıymetli isim de Golden Opulence belgeseline katkıda bulunan akademisyenler, yazarlar, sanat tarihçileri ve uzmanlar arasında yer alıyor.

“Türkiye’nin etkileyici bir tarihi var. O kadar çok etkileyici detay var ki, nereden ilham alacağınızı şaşırıyorsunuz.” Olivier Rousteing – Balmain Kreatif Direktörü

Golden Opulence: 500 Years of Luxury in Anatolia belgeselinin yapımı, çekim ve post prodüksiyon ile birlikte yaklaşık 15 ay sürdü. 150 kişilik bir ekibin görev aldığı bu özel belgeselde ekip, Türkiye’de İstanbul, Aksaray, Ayvalık, Antalya, Bodrum, İzmir ve Kapadokya gibi lokasyonlarda çekimler yaptı.

Belgeselde görüşlerine yer verilen isimler arasında yer alan ve Beymen’i bünyesinde barındıran Mayhoola for Investments LLC CEO’su, Valentino ve Balmain Yönetim Kurulu Başkanı Rachid Mohamed Rachid, “Beymen’in doğduğu toprakların hikayesini anlatan Golden Opulence belgeseli lüksün izini süren benzersiz bir projenin son ayağı. Türkiye’de yaşayan herkesin gururla izleyeceğini, geçmişi öğrenirken geleceği şekillendirmek için ilham kaynakları bulacağını düşünüyorum” dedi.

Belgeselde görüşlerine yer verilen isimler arasında yer alan Beymen Group CEO’su Elif Çapçı ise gala gecesinde gerçekleştirdiği konuşmada, “Beymen olarak geride bıraktığımız yarım asrı bugüne kadar sahiplendiğimiz değerlere yakışan ve tarihe not düşecek bir kutlamaya dönüştürmek istedik. ‘Golden Opulence’ bizim için yüzyıllar boyunca dünyaya ilham olmuş eşsiz kültür mirasımıza bir saygı duruşu. Yolumuzun kimi zaman çok kültürlülük ve mimari, kimi zaman moda ve zanaat, kimi zaman ise gastronomi ile kesiştiği belgeselimizin çok yakın zamanda global bir dijital yayın platformu ile geniş bir coğrafyada yayında olacağını paylaşmaktan mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Belgeselin hayata geçme yolculuğunu anlatan yönetmen Khadifa Wong, “Bu belgesel büyük bir keşif süreci ve iş birliğinin eseri olarak ortaya çıktı. Tirinidad asıllı biri olarak, bir toplumun çok kültürlülüğe ne kadar farklı yaklaşabileceğini görmek çok etkileyiciydi. Bu belgeseli izleyen herkesin bu toprakların güzelliklerini ve zenginliklerini görmesini umuyorum. DEPOfilm ve Beymen’in bana bu topraklarda kültür, sanat ve lüksün izini sürme ve beyaz perdeye taşıma fırsatını vermesinden ve ikonik bir Türk markasının geride bıraktığı yarım asrını kutlama imkanı sunmasından büyük onur duydum” dedi.

“Tek bir taraf olmadığımızı kabul etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Doğulu değiliz, Batılı değiliz, ikisi de biziz. Bu kontrast her zaman kafamı karıştırırdı ama sonra beni tanımlayan şey olduğunu anladım.” Bünyamin Aydın – Les Benjamins Kurucusu ve Kreatif Direktörü

“Geleneksel olmak bizim kültürümüz. Eğer o kimliği yok edersek, üzerine hiçbir şey inşa edemeyiz”. Hülya Tezcan – Sanat Tarihçisi ve Yazar

 

“İstanbul'da sokakta yürürken ya da bir pazarda, nerede olursanız olun, bana her zaman harika gelen bir renk ve parlaklık hissi var.” Erdem Moralıoğlu – ERDEM Kurucusu ve Kreatif Direktörü

 

“Türkiye'deki ilk deneyimimi hangi kumaşın temsil edebileceğini düşünüyordum ve aklıma İstanbul Boğazı geldi. Boğazın gün batımındaki harika ışığı ve yansımaları. Marco De Vincenzo - Etro Kreatif Direktörü

 

 

GOLDEN OPULENCE BELGESELİ KÜNYESİ:

Yönetmen: Khadifa Wong

Görüntü Yönetmeni: Matt Simpkins

Yapımcı: Ender Sevim

İdari Yapımcı: Melih Kokucu

İdari Yapımcı: Yağmur Dolkun

Yaratıcı Yapımcı: Dilara Omur

Uygulayıcı Yapımcı: Gülgün Dedeçam

Yaratıcı Danışman: Çağıl Bocut

Yapım Tasarım: Billur Turan

Editörler: Affan Taner, Ulaş Şimşek

Beymen Ekibi: Elif Çapçı, Elif Göktaş, Polat Uyal, Sebla Refig Devidas, Ahmet Öcal, Yeliz Kara

 Yorum Yazın