Facebook
Twitter
Başa Dön

Beki İkala Erikli; "Meleklere şans verin..."

8 Eylül 2012 , Cumartesi 11:53
Beki İkala Erikli; "Meleklere şans verin..."
Beki İkala Erikli bir melek koçu. İlgi alanı üzerine yazdığı kitapları büyük ilgi görüyor. Gerçekten melekler var mı? Meleklerle iletişim mümkün mü? İş dünyası meleklerle nasıl buluşuyor? Beki İkala Erikli'ye tüm merak edilenleri halklailiskiler.com 'a anlattı.
 
Beki İkala Erikli; "Meleklere şans verin..."
 
Kendinizden bahseder misiniz, Beki İkala Erikli kimdir?
Robert Kolej ve Boğaziçi İşletme’yi bitirdikten sonra kendimi hayalim olan şirkette, Procter & Gamble’da buldum. P&G Türkiye, Almanya, İsviçre ve İngiltere’de 13 yıllık sıkı bir kariyerden sonra, hayalim olan direktörlük pozisyonumu oğlum ikibuçuk yaşına geldiğinde bırakmaya karar verdim. P&G’den sonra Frankfurt’ta serbest danışmanlıkla başlayıp yaşam koçluğu ile devam eden süreçte meleklerle ilgili bir kitap hayatımı değiştirdi. Procter & Gamble’dayken aldığım “İş dünyası için NLP” (Business NLP), Performans Koçluğu eğitimlerinin yanısıra katıldığım beş aylık CTI koçluk programının, beni iş dünyasında meleklerle çalışmaya hazırladığını çok sonra öğrenecektim.
 
Beki İkala Erikli; "Önce 'melek'  olayıyla tamamen dalga geçtim"
 
Tüm kariyerinizi bir kenara bırakıp melek koçluğu yapıyorsunuz, böyle radikal bir kararı nasıl aldınız?
Hemen olmadı.
İlk önce “melek” olayıyla tamamen dalga geçtim doğal olarak… Fakat yaşadığım 80. ya da 90. mucizeden sonra iş kadını damarım tuttu: “Bu kadarı artık tesadüf olamaz!” dedim. Bir süre sonra yaşadıklarınız artık veri olmaya başlıyor. Bu noktada konuyu araştırmaya başladım. Meleklerle ilgili yazılı kaynakları, eğitimleri…
 
Ve Hawaii’de buldunuz kendinizi…
Bir süre sonra hayatta en çok istediğim şey Hawaii’ye gidip meleklerle ilgili eğitim almak oldu, evet. Ondan sonra da içsesim ya da ‘meleklerimin sesi’ beni kitap yazmaya, eğitim vermeye yönlendirdi.
 
Gerçekten melekler var mı?
Melekler gerçekten var. Çoğumuz ‘bir büyük güç’e inanıyoruz. Evren, Allah ya da kuantum alanı… Adına ne derseniz deyin, işte o gücün yardımcıları melekler. Bu güce ben Allah diyorum. ‘Melek’ dediğimiz şey de O’nun bizlere uzanan sevgi dolu elleri. Allah her şeye kadir olduğuna göre, melekler de her şeye kadirler. Aslında bizden çok da uzak değiller. Hatta onlar bize ‘şah damarımızdan daha yakın’…
 
Onları görebiliyor muyuz? Ya da görmek için ne yapmalıyız?
Görmek pek de önemli değil bence. Zaman zaman pekçoğumuz ‘ışık çakması’ denen flaş patlamalarını andıran ışıklar görüyoruz. Göz doktoruna gittiğimizde gözlerimiz sapasağlam olduğunu öğreniyoruz. Bu ışıklar, aslında meleklerin ışıkları.
 
Melekleri görmekten önemlisi meleklerin mucizelerini yaşamımızın, iş günümüzün bir parçası yapabilmek. Tabi bir de meleklerin sesini, onların mesajlarını duyabilmek, çünkü o ses, her şeyi bilen, bizi doğru yönlendiren ses. Hiç yanılmayan parçamız o.
 
Beki İkala Erikli; "Meleklerden bir şey isteyin ve o istediğiniz her ne ise onu 'unutun'
 
Meleklerin varlığını hissedebilmemiz için somut bir örneğiniz var mı?
Benim gibi sadece verilerle hareket etmiş biri için şahsen yaşadığım pekçok somut örnek var. Bunları herkes yaşayabilir: meleklerden bir şey isteyin ve o istediğiniz her ne ise onu ‘unutun’. Yani konuyu meleklere bırakın. İş dünyası diliyle işi meleklere ‘delege edin’.
 
Ben ve yüz binden fazla kişi, bu somut örneklerle meleklerin varlığını hissetti. Düşünsenize, kimsenin tanımadığı, Türkiye’de bile yaşamayan biri çıkıp bir kitap yazıyor ve kitap hiç reklam yapmadan çok okunanlar listesinden inmiyor – neredeyse iki yıldır! Bu kitap 125.000’den fazla basılıyor ve insanlar kitabı birbirlerine hediye ediyorlar: ‘Benim hayatım değişti, sen de lütfen dene!’ diyerek… Evet, yaşanmış pekçok somut örnek var.
 
Bir değil, binlerce mucize yazıldı, anlatıldı, yaşandı. İş dünyası ile ilgili bir mucize  bu yıl Procter & Gamble’daki bir arkadaşımdan geldi. İsviçre’deki ofisimizde yirmi yıla yakın başarılı bir kariyerden sonra “Beki, meleklerim önüme iş tanımı yapsam ancak bu kadar olur dediğim bir iş çıkardılar.” diye yazdı bana. Uzun zamandır arkadaşımla konuşuyorduk. Arkadaşım, insanlara daha fazla faydası dokunabileceği bir işe geçmek istiyordu, Unicef’i bile düşünmüştü. Sonunda işi meleklerden istemiş ve teklif önüne gelmişti arkadaşımın. Şimdi o, global bir ilaç firmasının dünya çapındaki departmanında ikinci adam oldu.
 
Kaç melek var?
Hepimizin en az iki meleği var. Dünyadaki insanları alın, ikiyle çarpın, en az o kadar melek var. Bence çok daha fazlalar aslında...
 
Beki İkala Erikli; "İşte meleklerle yaşamak sadece başarıyı getirmekle kalmıyor, stresi de azaltıyor"
 
İş dünyasını, yöneticileri meleklerle nasıl buluşturuyorsunuz?
İki şekilde:
Meleklerle İletişim Kurma Eğitimleri’ne katılanların hemen hepsi çalışan insanlar zaten. Doktorlar, psikologlar ve öğretmenleri çıkarınca katılımcıların yarısı şirketlerde çalışıyor veya kendi şirketleri var diyebiliriz.
 
İkinci yol da kurumsal eğitimler. İş dünyasında zaten verilerle ilerlemeyi biliyoruz. Unuttuğumuz kısım, verilerin de ötesindekini gören parçamızı kullanmak. O “bilen” parçamızı…
 
İç sesimizle, ‘intuiton’ veya içsel rehberlikle ilerlediğimizde hayat kolaylaşıyor.
 
İş’te Meleklerle Yaşamak©  sadece başarıyı getirmekle kalmıyor, stresi de azaltıyor. İç huzur sağlıyor. Doğru yolda olduğunuzu, desteklendiğinizi biliyorsunuz.
 
İnanılması zor bir konu... İnsanları kendinize nasıl ikna ediyorsunuz?
Bu benim işim değil, insanları ikna etmek meleklerin görevi. Beni de ikna eden melekler olmuştu.
 
Ben insanlara “İnanmayın, deneyin!” diyorum. İsteyin ve unutun. Bu kadar basit. Bir şey isteyin ve meleklerin yolundan çekilin. Yani ‘bu iş olmaz, nasıl olacak’ları yukarıya bırakın. Ve neler olduğunu kendi gözlerinizle görün.
 
Bu konu hakkında kitaplarınız var, bahseder misiniz?
İlk kitabım Meleklerle Yaşamak, pekçok kişinin başucu kitabı oldu. İşin ABC’sini anlatıyor. ‘Meleklerin mucizelerini nasıl yaşarız’dan ‘meleklerin rehberliğini nasıl alırız’a kadar her şey var kitapta. Kısa ve öz.
 
“Meleklerin Gücü” ise yaşamımızda tekrar tekrar yaşadığımız olayların kökenini ve bu ‘kalıplardan’ nasıl kurtulabileceğimizi anlatıyor. İşin bir adım ilerisi yani.
 
Hani biri için ‘Onun yıldızı düşük’ derdik ya… Bu konular bile şifalanabiliyor. Blokajların, hep çıkıveren engellerin kaynağına ulaşıp konuyu şifalandırıyorsunuz. Tabi eğer iş dünyasındaysanız ve ‘yıldızınız düşük’ ise, bu konu sizin için hayati önem taşıyor.
 
İnanması zor, kanıtları ise kitapta var.
 
“Meleklerle Geçmişi Şifalandırın!” adlı kitapçık ve CD ise işte bu kalıpları şifalandırmayı sağlıyor. CD ile çalışarak, kendi sakin ortamınızda konuyu şifalandırabiliyorsunuz.
 
Yeni kitap projeleri neler?
Kasım’da çıkacak yeni kitabım iş dünyasında melekleri anlatacak…
 
Beki İkala Erikli; "Bana inanmasınlar, sadece denesinler!"
 
İnsanlara ne tavsiye ediyorsunuz?
Bana, bu okuduklarına inanmasınlar! Sadece denesinler.
 
Bilim adamı gibi davransınlar. Bir bilim adamı olsaydınız, bir teorinin doğruluğunu anlamak için olaya tarafsız yaklaşır, o teorinin doğruluğunu test ederdiniz. Meleklerle ilgili de bunu yapsınlar.
 
Kısacası, “Deneyin ve kendi gözlerinizle görün!” diyorum.
 
Eklemek istedikleriniz...
Meleklere bir şans verin.  Belki onbinlerce kişinin olduğu gibi, sizin de hayatınız değişir. Kaybedecek ne var ki…
Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Medya
GALERİ
Yorum Yazın