Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Barem kurumsal kimliğini yeniledi

Barem kurumsal kimliğini yeniledi

17 Aralık 2014 , Çarşamba 16:49
Barem kurumsal kimliğini yeniledi
Araştırma şirketlerinden BAREM yeni kimliğinin temel taşlarını  yeni nesil araştırma yaklaşımlarıyla ulaşılan bilgi, içgörü, öngörü ve aksiyon olarak ifade ediyor. 1982 yılından beri sakin, düzenli ve güvenilir kimliğine uyan mavi rengi sahiplenen firma bundan böyle kırmızı ile araştırmaya olan tutkusunu ifade edecek.
 
Kırmızı Tutku Demek
BAREM Yönetim Kurulu Başkanı Pervin Olgun kurumsal kimliğin yenilenme sürecini şöyle anlatıyor: “Yeni vizyonumuzu yansıtması için kurumsal kimliğimizi değiştirmeye karar verince ilk referansımız, bizzat yürüttüğümüz Türkiye’de renklere yüklenen anlamları irdeleyen araştırmamız oldu. O araştırmada görüştüğümüz kişilerden çeşitli renklerin koku, tad, kategori ve özellikle de  duygu çağrışımlarını almıştık. Mavi en sevilen, huzur ve güven veren ve dingin bir renktir aslında. Ancak artık bizim araştırmaya olan sevgimizi, tutkumuzu anlatmakta ve bizi öne çıkarmakta yetersiz kaldığını fark ettik. Biz 32 yıldır kaliteli ve güvenilir bir firmayız, bu değişmeyecek. Ama bu güvenin üstüne Kırmızı ile aşkımızı, tutkumuzu daha iyi anlatacağız”.
 
Yeni Kurum Kimliğinin temeli: Bilgi, İçgörü, Öngörü ve Aksiyon
BAREM kurum kimliğini hazırlayan HAVAS Worldwide Kreatif Direktörü Ergin Binyıldız; “BAREM kurum kimliği değişikliği için bize başvurduğunda araştırmayı ve BAREM’i biraz daha derinlemesine anlama şansımız oldu. Fark ettik ki araştırma sadece bilgiden ibaret değil. Müşteri araştırmayı yalnızca bilgi almak, bazı sayı ve oranları görmek için değil, bir sonraki adımını planlamak için yaptırıyor. BAREM tam bunu yapıyor aslında. Doğru bilgi, evet... bilimsellik, deneyim ve doğru teknikle gelen doğru bilgi şart. Ancak bu yalnızca bir ilk adım, yapılan işin temeli. Sonra bu bilgi, biraz sezgi de işin içine katılarak, ayıklanıyor ve içgörüye tercüme edilen anlamlı bulguya ulaşılıyor. Bu ikinci adım. Onu, içgörülerden yola çıkarak uzun vadeli planların şekillendirilmesinde rol almak izliyor. Öngörü. Bu aşamada kalmak mümkün, ama BAREM bir adım daha ileri giderek içgörünün nasıl aksiyona dönüşebileceğine dair yönlendirme de yapıyor ve görev tamamlanıyor. Logoda BAREM’in bu farklı olma, öne çıkma, en iyisi için çalışma tutkusunu gerek logotype, gerekse kırmızı renk ile yansıtmaya çalıştık” diyor.
 


Yorum Yazın