Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Ayşe Naz Erkan; "Twitter anı yakalayan tek kaynak"

Ayşe Naz Erkan; "Twitter anı yakalayan tek kaynak"

5 Aralık 2011 , Pazartesi 12:10
Ayşe Naz Erkan; "Twitter anı yakalayan tek kaynak"

Twitter'da çalışan ilk Türk olma özelliğini taşıyan Ayşe Naz Erkan, Adana doğumlu olup Adana Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra Boğaziçi ve New York Üniversitesi ile Almanya'daki Max Planck Enstitüsü'nde burslu mühendislik okudu.

Hürriyet'e röportaj veren Erkan, Twitter macerasını anlattı. Twitter'ın tanımını yapan Erkan, internet üzerinde anı yakalayan tek kaynak olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti; "Zamanın ruhunu yakalıyor. Şahsen ben herşeyin ilk orada duyuyorum. Bir gazetecinin, dijital ortamda dahi haberi yayına sokması birkaç dakikayı buluyor. Oysa Twitter'da saniyesinde haberdar olunabiliniyor. Doğru insanı takip ediyorsanız dünyanın gündemini mutlaka anında yakalıyorsunuz."

Twitter'da sansürün söz konusu olmadığını belirten Erkan, "Dünyanın diğer ucundaki bir olayın anında öğrenilmesini ve dayanışmayı sağlıyor. Çok özgürlükçü ve demokratik! Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye imkan ve zemin hazırlıyor. Büyümeye devam edecek. Gerçekleştirdiğinden çok daha büyük bir potansiyel taşıyor. Esasında, daha nasıl kullanacağımızı tam olarak bilmiyoruz. Daha fazla kullanım biçimi var Twitter'ın. Zamanla çözülecek. İnsanlar yenilikleri başta yargılasa da sonradan adapte oluyorlar ve sanki hep varmış gibi davranıyorlar." dedi.

Ayşe Naz Erkan, Twitter'da çalışma sürecini ise şöyle anlattı; "En önemli faktör, gelişmemiş yollara gitme merakım. Bana göre insanlar ikiye ayrılır; Bilinmeyenden korkanlar ve diğerleri. Ben kesinlikle ikinci gruptayım. Hayatım boyunca hep zor yolu seçtim. Başa dönmek, herşeye sıfırdan başlamak hiç korkutmadı. Sevdiğim, istediğim neyse onu yaptım. Zeki insan çok var, korkusuz, çalışkan, yabancı dili kuvvetli olan da... Ancak tüm bu özelliklerin bir arada bulunduğu oldukça az! 2004'te New York Üniversitesi'ndeki Courant Enstitüsü'nün doktora programına burslu kabul edildim. İlk yılımda okula kabul edilmemde çok büyük yardımları olan Fransız profesör, ABD Savunma Bakanlığı'ndan bir robot projesi aldı. Bu projede tam üç yıl çalıştım. dedi.

Erkan Twitter'a gelişini ise şöyle anlattı; "Küçük bir sosyal medya analiz şirketiydi ve akademiden ayrılmamın delilik olduğunu düşünen çoktu. Maaşım azdı, 12-18 saat çalışıyordum. Çok çalışacaktım ancak çok da öğrenecektim. Bu sabrımın karşılığını 2011'de aldım. Çalıştığım şirketin Twitter tarafından alınmasıyla, Twitter çalışanı oldum."


Medya
GALERİ

Yorum Yazın