Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Artık işimizi de cepten arıyoruz

Artık işimizi de cepten arıyoruz

29 Ağustos 2013 , Perşembe 10:09
Artık işimizi de cepten arıyoruz
İnsan Kaynakları sitesi Kariyer.net’in akıllı telefonlara yönelik İşAra uygulamaları, hızla benimsenerek 900 bin indirilme rakamına ulaştı. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, artık başvuruların yüzde 10’unun mobil cihazlardan geldiğini belirtiyor.
 
Akıllı telefonlar için geliştirilen uygulamalara her gün yenisi eklenirken, Kariyer.net de iş arama sürecini cep telefonuna taşıyan ücretsiz uygulamalarını kullanıma sundu. Mobil site m.kariyer.net yoğun ilgi görürken, iPhone ve Android işletim sistemli cihazlar için geliştirilen İşAra uygulaması, 10 ay içinde 900 bini aşan indirme - download rakamına ulaştı.
 
Ücretsiz İşAra uygulamasını cep telefonlarına indiren kullanıcılar, Kariyer.net’te özgeçmiş oluşturup güncelleyebiliyor, ilanlar için takip listeleri oluşturabiliyor veya anahtar kelimeyle ilanları tarayabiliyor. Başvuru yaptıktan sonra yanıtları da yine İşAra uygulamasından takip edebiliyor.
 
Cep telefonunun pasta payı yüzde 10
Yusuf Azoz, iş arama süreçlerinde mobil cihazların kullanımının çok kısa sürede benimsendiğini, kullanıcıların büyük bir hızla arttığını söylüyor:  “İlk mobil uygulamamızı Kasım 2012’de kullanıma sunduk. İlk altı ayda, Kariyer.net’in ziyaretçi trafiği içinde akıllı telefonlardan gelen başvuruların oranı yüzde 6’ya ulaştı. Ağustos itibariyle ise bu rakam yüzde 10 düzeyinde. Bu da her ay gerçekleşen ortalama 4 milyon 500 bin başvuru içinde 450 bin adetin cep telefonlarından geliyor olması demek.”
 
Bekçiden bilişim müdürüne, her kesimden mobil başvuru
İş ararken cep telefonunu kullanmayı tercih edenler içinde, her meslek grubundan adaylar bulunuyor. Azoz, bekçiden bilişim müdürüne, İK uzmanından stajyere, teknikerden aşçıya, çok geniş bir yelpazede mobil başvuru aldıklarını belirtiyor ve ekliyor: “Mobil telefonlar, özellikle yeni teknolojileri istekle benimseyen gençler için önemli bir kullanım alışkanlığı. İş arama süreçleri de bu mobil alışkanlıklar içindeki yerini hızla aldı.”
 
“Akıllı telefonların yaygınlaşmasını bekledik”
Yusuf Azoz mobil mecranın iş arayanlar için artık çok önemli olduğunu vurguluyor: “Mobil uygulamaları hayata geçirmek için akıllı telefonların geniş bir kitle tarafından kabul görmesini bekledik. 2012 sonu itibariyle her beş mobil kullanıcıdan birinin akıllı telefon kullandığı bir pazar oluştu ve biz de bu dönemde kullanıcılarımıza mobil uygulamalarımızı sunduk. Adaylarımız ilanları cepten takip edebiliyor, mobil uygulamalarımızla iş başvurularını daha kolay ve hızlı bir şekilde yaparak iş fırsatlarını değerlendirebiliyor.”


Yorum Yazın