Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • Amerikalılar alışverişini akıllı telefon ile yapıyor

Amerikalılar alışverişini akıllı telefon ile yapıyor

22 Ekim 2013 , Salı 11:33
Amerikalılar alışverişini akıllı telefon ile yapıyor
PayPal’ın ABD Ulusal Siber Güvenlik İttifakı (NCSA) ile yaptığı araştırma cep telefonu kullanım ve mobil ödeme sistemlerine ilişkin ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. ABD genelinde 1000’den fazla kişi ile gerçekleştirilen araştırmaya göre Amerikalılar akıllı telefonlarını günlük olarak alışveriş için kullanıyor. Araştırmaya katılanların neredeyse dörtte biri (yüzde 24) her gün en az bir alışveriş işlemini akıllı telefonları aracılığı ile gerçekleştiriyor. Katılımcıların yüzde 17’si alışverişlerinin yüzde 25’ini akıllı telefonları üzerinden yapıyor. Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 20’si cihazlarında PayPal gibi ödeme sistemlerini kullanıyor. Araştırma, Amerikalıların telefonlarına son derece bağlı olduklarını ve bu cihazları günlük işlemler için kullanırken daha iyi bir eğitim ve teknoloji ihtiyacı doğuran ciddi güvenlik kaygıları taşıdıklarını da ortaya koydu.
 
 Akıllı telefon ile mobil ödeme artıyor
Geçen sene PayPal aracılığıyla global çapta 14 milyar dolarlık mobil ödeme işlemi gerçekleştirildi. Bu alandaki hızlı büyümeye rağmen, tüketiciler mobil ticarete hâlâ tedbirli yaklaşıyor ve bu konuda bir takım yanlış anlaşılmalardan doğan endişeler taşıyor. Araştırma sonuçlarına göre:  
Katılımcıların yüzde 63’ü akıllı telefonlarında hangi finansal bilgilerin depolandığını bilmiyor veya emin değil.
Yine yüzde 54’ü eğer telefonları kaybolursa içindeki bilgilerin kötü amaçla kullanılmasından kaygılanıyor.
Yüzde 69 gibi önemli bir orandaki katılımcılar, telefonlarında ödeme bilgilerinin depolanmasının güvenli olmadığını düşünüyor.
Bu inanışlara rağmen, katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 56) mobil cihazlarının güvenliği için bir PIN kullanmıyor ve yalnızca yüzde 51’i geçen 6 ay içerisinde başlıca online hesaplarının şifrelerini gereklilik olmadan değiştirdiğini ifade ediyor.
 
Ayrıca araştırmaya göre Amerikalıların yüzde 43’ü mobil transferlerde şifre yerine parmak izi kullanmanın daha güvenli olduğunu düşünürken, yüzde 16’sı daha güvensiz olduğuna inanıyor. Retina taramaları konusunda kararsız olmakla birlikte katılımcıların yüzde 36’sı şifre yerine kullanımını daha uygun buluyor, yüzde 20’si ise bu fikri yadırgıyor.
 
 Mobil ödeme bilgileri bulutta depolanıyor
Müşterilerini korumak PayPal için büyük önem taşıyor. Bu sebeple dolandırıcılık risklerine karşı alıcı bilgilerini güvenli bir biçimde, gelişmiş teknoloji ürünü bulutlarda saklıyor.  Ayrıca müşterilerin hâlâ eski doğrulama sistemleriyle (örneğin PIN kodlarıyla) sıkıntı yaşadığı bilinen bir gerçek; sunulan güvenlik ve koruma seviyeleri kullanıcılar tarafından tam olarak anlaşılamıyor. PayPal ile mobil güvenliği uygulamak, göründüğünden çok daha kolay; eğitim, uygulama ve güvenilir satıcılar ile online alışveriş, güvenli ve kusursuz bir deneyim olabilir.
 
 Mobil cihazların güvenle kullanılabilmesi için PayPal, mobil cihazlar için her zaman bir PIN kodu veya kilitleme fonksiyonu kullanılmasını, yazılım güncellemelerinin otomatik yapılmasını, uygulama indirirken sağduyu ile hareket edilmesini ve “Cihazımı bul” özelliğinin aktif hale getirilmesini öneriyor.
 
Araştırma sonrası ortaya çıkan bazı ilginç sonuçlar
-Katılımcıların yüzde 67’si, telefonlarını yan oda mesafesinden daha uzağa bırakmıyor.
-Yüzde 10’u duş ve uyku haricinde telefonlarını ellerinden bırakmıyor.
-ABD’deki akıllı telefon sahiplerinin dörtte birinden fazlası (yüzde 27) Bluetooth bağlantısını açık bırakıyor.
 
Akıllı (smart) telefon pazarına ilişkin bazı rakamlar
-Dünyada 2012'nin 2. çeyreğinde 156 milyon olan akıllı telefon satışı bu yılın aynı döneminde 237,9 milyona çıkarak yüzde 52,3 oranında artış gösterdi.
-Dünyada akıllı telefonlar 2013 yılının 1. yarıyılı sonunda mobil telefon pazarının yaklaşık yüzde 55'ini oluşturmaya başladı.
- Yurtdışından Türkiye’ye her yıl ortalama 16 milyon cep telefonu ithal ediliyor ve bunun yüzde 57’sini akıllı telefonlar oluşturuyor.
- Türkiye'deki akıllı telefon satışlarındaki artış yüzde 88. Türkiye'nin akıllı telefondaki büyüme oranı dünya ortalamasının üzerinde.
-2016 yılında satılan akıllı telefon adedinin tüm dünyada 1 milyarı geçeceği tahmin ediliyor.


Yorum Yazın