Facebook
Twitter
Başa Dön

Alisher Hasanov; "Yandex, 5. büyük arama motoru"

18 Mayıs 2012 , Cuma 10:50
Alisher Hasanov; "Yandex, 5. büyük arama motoru"
Türkiye’deki kullanıcılar ve Türkiye hakkında bilgi arayan herkes için geliştirilmiş, kullanıcılarına İnternet’te aramanın yanı sıra haberler, e-posta gibi birçok farklı İnternet servisi sunan bir arama motoru ve web bilgi portalı olan Yandex'i daha yakından tanımak istedik ve Yandex Türkiye Ülke Müdürü Alisher Hasanov ile online röportaj gerçekleştirdik.
 
Alisher Hasanov; "Yandex, 5. büyük arama motoru"
 
Yandex nedir?
Yandex, Eylül 2011’den bu yana hizmet veren, Türkiye’deki kullanıcılar ve Türkiye hakkında bilgi arayan herkes için geliştirilmiş, internette aramanın yanı sıra haberler, e-posta, haritalar gibi birçok farklı servis sunan bir arama motoru ve web bilgi portalıdır. On yılı aşkın süredir Rusya’da lider konumdadır ve comScore verilerine göre küresel anlamda  5. büyük arama motorudur.
 
Çok güçlü arama motoru rakipleriniz var. Yandex'in diğer arama motorlarından farkı ne?
Bir arama motoru olmanın yanında, güncel haberler, hava durumu, döviz kurları, trafik durumu gibi bazı temel ve gündelik soruları kullanıcıların sormasına gerek bırakmadan ana sayfamızdan cevaplıyoruz. Bunu dışında rakiplerimizin sunmadığı bazı diğer arama fonksiyonlarımız da var. Örneğin arama sonuçları içinde bir sanatçı veya grubun şarkılarının/eserlerinin yüksek kalitede, ücretsiz ve tamamen yasal olarak dinlenebilmesi.
 
Bunun dışında, arama algoritmamız Türkiye’deki kullanıcıların alışkanlıkları, ihtiyaçları ve Türk dili morfolojisi göz önünde bulundurularak geliştiriliyor. Rakiplerimiz daha  ziyade global bir strateji izliyor. Tüm pazarlarda aynen kullanılabilecek ürünler üzerine yoğunlaşıyorlar. Biz ise daha spesifik pazarlara odaklanıyoruz ve faaliyet gösterdiğimiz her pazara özel ürünler geliştiriyoruz.
 
Ayrıca, günümüzün önde gelen bilgiye erişim kaynağı olan arama motorları alanında, kullanıcıların seçim hakkına sahip olması önemli bir konu. Alternatifler sayesinde farklı sonuçlara, farklı bakış açılarına ulaşabilir, bunlar arasında karşılaştırma yaparak daha sağlıklı kararlar verebilirler. Türkiye’deki kullanıcılara öncelikle sunduğumuz avantaj tam olarak bu.
 
Yandex hangi ülkelerde kullanılıyor? Yeni pazarlara giriş yapacak mısınız?
Şu anda Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Beyaz Rusya ve Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz. Kiril alfabesi kullanılmayan ilk ülke olarak Türkiye’ye giriş yaptık ve bu bizim için çok önemli bir tecrübe. Burada deneyimlediklerimiz, bundan sonra giriş yapmayı planlayacağımız ülkeler konusunda çok etkili olacak. Henüz belirlenmiş yeni bir hedef pazar söz konusu değil.
 
Türkiye pazarına giriş nedeniniz nedir?
Uzun yıllardır Rusya ve BDT ülkelerinde başarısı kanıtlanmış bir çok teknolojimiz, ürün ve hizmetimiz var. Bunları farklı dillerin konuşulduğu, farklı kültürlerin hakim olduğu ülkelere adapte ederek denemek, buralarda da başarılı olma potansiyelimizi gerçekleştirmek çok heyecan verici ve bize meydan okuyan bir durum. Elbette, hızla büyüyen ve potansiyeli yüksek bir pazardan söz ediyor olmamızın yanı sıra, arama motoru sektörünün rekabete son derece açık olması gibi gerçekleri de göz ardı edemeyiz.
 
Alisher Hasanov; "Kullanıcılarımıza sevecekleri ve hayatlarını kolaylaştıracak, başarılı ürünler sunmayı hedefliyoruz."
 
Türkiye pazarına dünyadan farklı bir strateji uyguluyor musunuz?
Faaliyet gösterdiğimiz her ülkede, dilinin özelliklerine, kültürüne, internet kullanıcılarının alışkanlıklarına, beklentilerine ve ihtiyaçlarına göre stratejiler uygulamaya özen gösteriyoruz. Türkiye’ye gelir gelmez bir ofis açmamızın ve İstanbul’da yerel bir ürün yönetim ekibimizin bulunmasının sebebi de bu.
 
Türkiye'de pazar payı hedefiniz nedir?
Öncelikli olarak pazar payından ziyade kullanıcılarımıza sevecekleri ve hayatlarını kolaylaştıracak, başarılı ürünler sunmayı hedefliyoruz. Pazar payımız ın bu hedef doğrultusunda kendiliğinden büyüyeceğini biliyoruz. O yüzden birincil odağımız güzel ürünler geliştirmek ve kullanıcılara güçlü bir arama motoru alternatifi sunmak.
 
Yandex bir süre reklam filmleri ile ekranlarda yer aldı. Nasıl bir tanıtım stratejisi uyguladınız? TV reklamlarından başka çalışmalarınız oldu mu?
Marka bilinirliğimizi artırmak adına TV, sinema, şehirdeki çeşitli reklam panoları ve çevrimiçi reklamlar gibi mecraları kullandığımız 1,5 aylık bir süreç oldu. Esprili bir şekilde, Türkiye için yeni bir arama motoru olduğumuzu ve kullanıcıların her türlü sorularına cevap vermeyi hedeflediğimizi anlatmak istedik. Aldığımız geri dönüşlere göre başarılı da olduk diyebiliriz.
 
Türkiye'nin Yandex'e ilgisi nasıl?
Mart 2012 comScore verilerine göre günlük yaklaşık 400 bin tekil kullanıcıya ulaşmaya başladık. Kendi ölçümlerimize göre ise bu aralar günde 1 milyondan fazla arama sorgusuna cevap veriyoruz.
 
Gelecekte Yandex'i nasıl görüyorsunuz?
Kullanıcılarımıza yeni ürün ve hizmetler sunmaya devam edeceğiz. Türkiye’deki başarımızın ardından başka ülkelere açılmayı düşünebiliriz. Fakat henüz bu konuda kesin birşeyler söylemek için çok erken.
 
 
Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Medya
GALERİ
Yorum Yazın