Facebook
Twitter
Başa Dön
 • Anasayfa >
 • Ailelerin anlamadığı meslekler

Ailelerin anlamadığı meslekler

11 Kasım 2013 , Pazartesi 10:00
Ailelerin anlamadığı meslekler

Sosyal medya ve günümüzde her şeyin teknoloji ile direkt ilişkisi, çalıştığımız işlerin de öncesine göre çok daha farklı olmasını sağladı. 

LinkedIn'in 16 bin yetişkin üzerinde yaptığı ankete göre her 3 ebeveynden 1'i çocuğunun ne iş yaptığını anlamakta zorlanıyor. 3'te 2'si evlatlarının işleri hakkında daha çok şey bilmek istiyor ve katılımcıların yarısı için içeriğini bilseler belki de daha fazla destek olabileceklerini söylüyor. 

LinkedIn yöneticisi Pat Wadors, son yıllarda ortaya çıkan iş türlerine ve içeriklerine bakıldığında ailelerin çocuklarının günlük yaşamlarında ne ile meşgul olduğunu anlamamaları normal diyor. 

Anket, dünyadaki anlaşılması en zor 10 mesleği belirledi. Ailelere de yardımcı olması açısından kısa açıklamaları ile anlaşılması güç meslekler ve aslında ne yaptıkları;

 1. Kullanıcı arayüz tasarımcısı: İşi anlayaman aile oranı %74. Bir yazılım ya da bir web sitesi için kullanıcının muhatap olduğu butonları, sayfa tasarımlarını yapar. Mesela bir alışveriş sitesinde kliklediğiniz "satın al" butonunun renklerini, şeklini tasarlar ve yapar.
 2. Aktüerya: İşi anlamayan aile oranı %72. Sigorta matematikçisi. İstatistiki verileri kullanarak bir müşterinin geçmiş davranışlarına göre risk hesabı yapar.
 3. Veri uzmanı: İşi anlamayan aile oranı %62. Bir iş için gerekli olan verileri toplar ve iş için kullanılabilir hale getirerek yöneticilere sunar.
 4. Sosyal medya uzmanı: İşi anlamayan aile oranı %61. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarını şirket adına kullanarak şirketin dünya ve müşteriler ile iletişimini geliştirmeye çalışır. 
 5. Editör: İşi anlamayan aile oranı %59. Bir internet sitesinde ya da gazetede yayınlanacak bir metnin basılabilir, okunabilir ve hatasız olduğuna emin olmak için çalışır.
 6. Sosyolog: İşi anlamayan aile oranı %52. Sosyologlar aslında insnaların inandıkları şeyler ve davranışları hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma ve analiz yapar.
 7. Radyo prodüktörü: İşi anlamayan aile oranı %51. Radyo prodüktörlerinin yaptığı iş bir radyo şovunu ya da belli bir zaman diliminde yayınlanacak olan şarkıları seçmek. Kitap yazarları, sanatçılar gibi konukları ve radyoya telefonla bağlanacak olan diper kişileri önceden belirler.
 8. Halkla ilişkiler yöneticisi: İşi anlamayan aile oranı %50. Müşterilerinin iyi görünmesini sağlar, onların görüşmelerini ayarlamak ve medya ilişkileri kurup kişi hakkında medyaya bilgi verir. 
 9. Spor takımı koçluğu: İşi anlamayan aile oranı %43. Takımın maç kazanması için sporcuyu (atlet, futbolcu, basketbol oyuncusu vs.) yönetir, maç öncesi antreman yaptırır ve oyun taktiği verir. Maç esnasında oyuna kazanma adına müdahale eder, örneğin oyuncu değiştirir. 
 10. Yatırım bankacısı: İşi anlamayan aile oranı %43. Para ihtiyacı olan ile parası olanı buluşturur. Bu işin konusu, şirketlerin diğer şirketleri satın almalarına ya da yatırım yapmalarına yardımcı ya da aracı olmaktır.

 

Kaynak

Hürriyet İKYorum Yazın