Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • adidas, sporculara baskıya karşı

adidas, sporculara baskıya karşı

11 Şubat 2024 , Pazar 12:14
adidas, sporculara baskıya karşı

ADIDAS, SPORCULARIN NEGATİF BASKI YAŞADIĞI ANLARLA BAŞA ÇIKMALARINI SAĞLAMAK İÇİN HAYATA GEÇİRDİĞİ KAMPANYAYI TANITTI

  • adidas, yaptığı araştırmalarla sporcularda negatif baskının etkileriyle mücadele etmeyi hedeflerken, amatör sporcuların elit sporcular kadar baskıya maruz kaldığını ancak bununla başa çıkmak için daha az donanımlı olduklarını ortaya koyuyor.
  • adidas, baskının fizyolojik etkilerini anlamak için önde gelen spor nörobilimcisi neuro11 ile işbirliği yaparak, spor ikonları Emiliano Martínez, Ludvig Åberg, Nneka Ogwumike, Rose Zhang ve Stina Blackstenius'un baskı anındaki beyin hareketlerini inceledi.
  • adidas hazırladığı nöröbilim destekli sporcu rehberliği serisinde basketbolda odaklağı yeniden kazanmak için zamanı taktiksel olarak kullanma, penaltı atmak için ideal bölgeyi açığa çıkarma ve golfte vuruş yaparken vakit kaybını azaltma gibi içerikler yer alıyor.

adidas, elit ve amatör düzeydeki sporcularla birlikte çalışarak sporun her dalında negatif baskıyı azaltma hedefini açıklıyor ve bu baskının performans üzerindeki etkisini ortaya koyuyor. Baskının genç nesil sporcuların, sporla olan ilişkisine önemli ölçüde etki ettiğini ve haz aldığı şeyler ile genel katılımı nasıl etkilediğini ortaya çıkaran adidas, dünyanın en iyilerinin bununla nasıl başa çıktığını incelemek için nörobilimi kullanıyor. Marka yeni sloganı "You Got This" öncülüğünde bu benzersiz sporcu içgörüsüyle, günlük sporcuların baskıyı azaltmasına ve spor alanındaki olanaklarını gerçekleştirmesine yardımcı olmayı hedefliyor.

Elit Sporcular Amatörlere Göre %40 Baskıyı Yönetebiliyor

adidas, gerçekleştirdiği ileri düzey araştırmalarla baskının tüm spor dallarında ne kadar hissedildiğini keşfederek, sporcuların baskıyı nasıl deneyimlendiğini inceledi. Yapılan bu çalışma sonucunda,amatör düzeydeki sporcuların ve elit meslektaşlarının yüksek riskli anlarda benzer derecede yoğun baskı yaşadıkları fakat elit sporcuların bu anlarda baskıyı yönetmede %40 daha etkili oldukları belirlendi.

Bu farkı kapatmaya yardımcı olmak için adidas, negatif baskının oyunu nasıl engellediğini ve aynı zamanda tüm düzeylerdeki sporcuların bu hissi nasıl azaltabileceğine dair onlara yol göstermek için önde gelen nörebilimcilerden oluşan neuro11 ile iş birliği yaptı.

Futbol, basketbol ve golf gibi sporlardan bir dizi elit sporcuyla birlikte, aynı spor dallarından amatör oyuncuları bir araya getireren adidas ve neuro11, yüksek baskı anlarında beyin hareketlerini inceleyip, analiz etti. FIFA Dünya Kupası 2022 şampiyonu Emiliano Martínez, Ryder Cup 2023 şampiyonu Ludvig Åberg, sekiz kez WNBA All-Star olan Nneka Ogwumike, golfte çığır açan fenomen Rose Zhang ve WSL yıldızı forvet Stina Blackstenius, dünya genelindeki sporcuların baskıyla nasıl başa edebileceklerini yardımcı olmak için bu çalışmada yer aldı.

Neuro11'in ortak kurucularından Dr. Niklas Häusler şunları söylüyor: "Baskı herkes için farklı görünüp hissedilse de, ulaşabileceğimiz bilimsel bir nokta var - optimal bölge, yaygın olarak 'bölgeye girmek' olarak adlandırılır. Bu, beyin fiziksel olarak rahatlayıp ancak zihinsel olarak odaklanmış olduğunda meydana gelir, bu da optimal hareket ve performansa yol açar. Sporcularla çalıştığımızda, baskı anlarında ne sıklıkta ve ne kadar derin bir şekilde bu optimal bölgeye girdiklerini ve performans için 'çok düşük' veya 'çok yüksek' bölgelere düşmelerine neyin sebep olduğunu belirlemek için beyin frekanslarını inceliyoruz, bununla birlikte amatör sporculara baskıyı yönetmek için uygulayabilecekleri rutinler öğretmek niyetindeyiz. Bu doğrultuda, adidas’ın amatör sporcuların potansiyellerini gerçekleştirmlerine yardımcı olma hedefini de destekleyecek nöröbilim destekli sporcu rehberliği hazırladık. "

Penaltı atışı testlerinde, Emiliano Martínez baskı altındayken üstün bir performans sergiledi; ceza atışları testinde yüksek baskı anlarında optimal bölgede %90 daha fazla bulundu. Martínez, dikkatini çevreleyen herhangi bir dikkat dağıtıcıdan ceza vuruşunu atan oyuncuya tamamen odaklanmaya dönüştürme konusunda dünya standartlarında bir zihinsel yetenek sergiledi ve sonuç olarak, baskıyı optimal bölgeye girmek için kullanma etkinliği açısından amatör kaleciye göre üç kat daha etkili oldu.

Serbest atış testlerinde, Nneka Ogwumike'ın belirli ve tutarlı bir önceden atış rutininin önemini kanıtladı. Bu rutini uygularken, optimal bölgede %52 daha fazla bulunabildi - amatör basketbolcudan %40 daha fazla. Bu rutin, dışsal dikkat dağıtıcıları ve düşünceleri dışarıda bırakmasına ve atış sırasındaki baskı ile etkili bir şekilde çalışmasına izin verdi.

Golf vuruş testlerinin sonuçları, dokuz metre veya daha az olan vuruşların golf sahası üzerinde önemli ölçüde daha fazla baskı yarattığını gösterdi. Bu anlarda, Ludvig Åberg ve amatör golfçünün optimal bölgeye giriş yetenekleri, delikten uzak olan vuruş durumlarına kıyasla daha azdı, amatör golfçü daha çok 'çok yüksek' beyin bölgesine %42 daha fazla hareket etti. Ancak, uzun mesafe vuruşlar için Ludvig optimal bölgeye %71 daha fazla girebildi, amatör golfçü ise daha az odaklanmıştı ve %91 daha fazla 'çok yüksek' beyin bölgesine gitti.

Rose Zhang ile yapılan golf vuruş testlerinde, dışsal dikkat dağıtıcıların baskısını yok etme konusunda üst düzey bir yetenek sergiledi, bu taktiği genç bir golfçüyken yoğun bir şekilde çalıştığı bir stratejiydi. Rose, kısa mesafe atışlar için optimal bölgede %50 daha fazla kalmayı başarabildi, bu, benzer bir atış ile karşı karşıya kaldığında amatör golfçüden iki kat daha fazlaydı.

Sevilen taraflara doğru yapılan penaltı atışı testlerinde, Stina Blackstenius temel düzeydeki futbolcudan baskıyı optimal bölgeye girmek için kullanma konusunda iki kat daha etkili oldu. Bir penaltıdan önce, Stina, optimal bölgede %23 daha fazla bulunabiliyordu, bu da durumu aşırı düşünmemesi ve vuruşa odaklanma yeteneğini gösteriyor.

Ludvig Åberg oyunundaki baskı hakkında konuşurken, “Kişisel olarak, vuruşu oyunun baskı altındaki alanı olarak görüyorum. İyi bir vuruş, kötü bir vuruş ile karşılaşmanın sonucunu belirleyebilir. Bu tür baskı altında, genellikle tepki olarak hızlanırım. adidas ve neuro11 ile yaptığım oturum, vuruş yapmadan önce önce bir an durup yeniden ayarlamanın ne kadar kritik olduğunu vurguladı. Bulgular, bu anlarda aşırı analiz yapabildiğimi gösterdi, bu yüzden acele etmeden ,odaklanıp vuruş yapmam önemli.” şeklinde paylaştı.

Emiliano Martínez, oyunundaki baskı hakkında konuşurken, “Penaltı atışları oyunun en yüksek baskı anlarından biri, ancak benim için, bu enerjiyi avantaja çevirme fırsatı olarak görüyorum. Kale çizgisinde durduğumda, açık bir zihin yapısını korumaya çalışıyorum ve odaklanıyorum. İçgüdülerimin bir rol oynamasına izin veriyorum, atıcının ne yaptığına - koşusuna, vücut şekline - dikkatle bakıyorum ve bunu bir sonraki hareketim hakkında karar vermek için kullanıyorum. adidas ve neuro11 ile yaptığım oturum, baskı arttığında daha fazla optimal bölgede olduğumu ve daha iyi performans gösterdiğimi kanıtlayan verileri görmek ilginçti - kendi değerlendirmemi pekiştirdi.” dedi.

Nneka Ogwumike, oyunundaki baskı hakkında konuşurken şunları paylaştı: “Sahanın içindeyken düşünülecek çok şey var, çoğu zaman yüksek baskı anlarını önceden tahmin edebilirsiniz, ancak bazen sizi şaşırtabilirler. Benim için, sık sık sorun yaşadığım şey, özellikle serbest atış yapmadan hemen önce merkezime dönmek için bir saniye bulamamak. Yakın zamanda bir oyun vardı, odaklanmak için zamanım ve fırsatım olduğunu bildiğim halde zaman uygulamadım ve hayal kırıklığına uğradım. adidas ve neuro11 ile çalıştıktan sonra, baskı altında iyi performans gösterdiğimi görmek motive ediciydi, ancak bunun olumsuz etkileri olmaması için set rutinlerimi geliştirmeye ve uygulamaya devam etmem önemli.”

Rose Zhang, oyunundaki baskı hakkında konuşurken şunları paylaştı: “Golfün teknik yetenekle ilgili olduğu kadar, gerçekten de zihinsel güç gerektiren bir oyun olduğunu biliyorum. Kendi oyunum hakkında konuştuğumda, mükemmeliyetçi olmaya çalıştığımı biliyorum, ancak baskı altında bu benim için bir engel teşkil edebilir. adidas ve neuro11 ile çalıştıktan sonra bu netleşti - vuruştan önce her detayı mükemmelleştirmeye çalışıyorum, bu da gereksiz ayrıntılarda takılıp kaldığım anlamına geliyor. Bunun yerine, o anda düşüncelerimi toparlamam gerekiyor, sonuç olarak vuruşum aceleci veya çok yavaş olmuyor.”

Stina Blackstenius, oyunundaki baskı hakkında konuşurken şunları paylaştı: “Penaltı atışı yapmak kesinlikle benim için son derece baskı altında hissettiriyor. Bu baskı ,17 yaşındayken Avrupa Şampiyonası'nda kritik bir penaltıyı kaçırdığım geçmiş deneyimimden kaynaklanıyor, bu duygudan kendimi koparmayı ve tamamen odaklanmayı oldukça zor buluyorum. Ancak, adidas ve neuro11 ile yaptığım oturumdan sonra, aşırı düşünmeyi önleyebilecek set rutinimi belirlemeyi başardım.”

adidas, sporcularda baskıyı azaltmaya yönelik geniş bir yelpaze sunuyor; bu, her seviyedeki sporculara yardımcı olmak için tasarlanmış olan spor bilimine dayalı içgörüler, uzman görüşleri ve nörobilim destekli rehberlik materyallerini içeriyor. Çeşitli sporlara yönelik seri kılavuzlar ve dört bölümlük içgörü dolu bir sporcu serisi aracılığıyla, içgörü sahibi tekniklerin bir dizisi aracılığıyla optimal bölgeye nasıl erişileceğini paylaşacak. Bu rehberlik, bir penaltı atışını vurmak için optimal alanı, serbest atış yapmadan önce odaklanmayı geri kazanmak için zamanı nasıl kullanacağınızı ve golfte putt sırasında geçen sürenin etkisini ortaya koyuyor - bilimsel destekli içgörü, sporun en baskı altında olan anlarında zihinsel odaklanmayı artırmaya yardımcı oluyor.

adidas Global Marka İletişimi Başkan Yardımcısı Florian Alt, “Negatif baskının performansı ne kadar etkilediğini anlamak, dünya genelindeki sporcuların bunun üstesinden gelmelerine yardımcı olma misyonumuzun önemini vurguluyor ve bu sayede sporun getirdiği mutluluğu tam anlamıyla açığa çıkarıyor. Muhteşem bir spor yılına öncülük etmek için, dünyanın en iyi sporcularının bazılarının baskıyı nasıl yönettiğine dair benzersiz içgörüler sunarak gelecek nesil sporcuları teşvik etmeyi amaçlıyoruz. En son nörobilim verileri ve araştırmalarını kullanarak, herkesin sporda baskıyı azaltmalarına yardımcı olmak için araçlar ve teknikler de sunduk. Bu kampanyanın, sporcuların oyun hakkında sevdikleri şeylere geri dönmelerini sağlamasını umuyoruz ve onlara pozitif bir şekilde “You Got This” diyoruz”

Yeni global marka kampanyası süresince adidas, çeşitli spor ikonlarını bir araya getirerek onların nasıl baskıyla başa çıktığını gösterecek ve her gün spor yapan sporcuları aynısını yapmaya teşvik edecek. Spor dünyasının en büyük gösterileriyle birlikte yıldızlarla dolu içerik ve etkinlikler serisiyle hayata geçirilen adidas mesajı, bir sonraki neslin, sporda mümkün olan olanaklarını gerçekleştirmek için üzerlerindeki baskıyı yenmelerini sağlamaya adanmıştır.

Etiketler: adidas sporcular baskı


Yorum Yazın