Dosya Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz...Facebook
Twitter
Başa Dön
  • Anasayfa >
  • 38. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması kazananları belirlendi

38. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması kazananları belirlendi

18 Eylül 2022 , Pazar 16:56
38. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür  Yarışması kazananları belirlendi

38. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür

Yarışması’nın Kazananları Açıklandı

 

Bugüne kadar dünyanın dört bir yanından 9.000’i aşkın sanatçıyı ve eserlerini buluşturan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın otuz sekizincisi, uluslararası jürinin yaptığı değerlendirme toplantısıyla sonuçlandı.

 

“Karikatürün Oscar’ları” olarak bilinen yarışmada Engin Selçuk’un eseri birincilik ödülüne değer görüldü. İranlı sanatçı Mahmood Nazari ikincilik, İtalyan sanatçı Marco De Angelis üçüncülük ödülüne değer bulunurken,
‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ Ödülü Fethi Gürcan Mermertaş’a verildi.

 

Aydın Doğan Vakfı tarafından, karikatürün hoşgörü ve sağduyuyu en güzel yansıtan sanatlardan biri olduğu inancıyla düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın bu yıl otuz sekizincisi gerçekleştirildi.

 

Dünyanın dört bir tarafından farklı düşünce ve inançları karikatüre döken sanatçıları bir araya getiren ve sanatlarını ifade etmelerine olanak sağlayan yarışmaya, bu yıl 63 ülkeden 564 karikatürist, toplam 1.531 eserle katıldı.

 

Karikatür ustalarından oluşan jüri

 

Antonio Antunes’in (Portekiz) başkanlığında, Ercan Akyol (Türkiye), Fawzy Morsy (Mısır), Gürbüz Doğan Ekşioğlu (Türkiye), Liza Donnelly (ABD), Marlene Pohle (Arjantin), Piyale Madra (Türkiye), Pol Leurs (Lüksemburg) ve Tan Oral (Türkiye) gibi dünya çapında ün kazanmış karikatür ustaları ve sanatçılardan oluşan uluslararası jüri, ön elemeyi geçen 30 ülkeden 76 karikatüristin 93 eserini değerlendirdi.

 

Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda, Engin Selçuk’un eseri birincilik ödülüne değer görüldü. İranlı sanatçı Mahmood Nazari ikincilik ödülüyle değerlendirilirken, İtalyan sanatçı Marco De Angelis üçüncülük ödülüne değer bulundu.

 

‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ Özel Ödülü Mermertaş’ın…

 

Kız çocukları ve genç kadınların yaşamlarının her alanında eşit fırsatlara sahip olmalarına destek vermek amacıyla çalışmalar yapan Aydın Doğan Vakfı, her yıl Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ konulu özel bir ödül veriyor. Bu yıl bu özel ödülün sahibi, Fethi Gürcan Mermertaş oldu.

3 sanatçıya Başarı Ödülü

 

Seçici Kurul ayrıca Hırvatistan’dan Nikola Listes, Türkiye’den Halit Kurtulmuş Aytoslu ve Şevket Yalaz’ı Başarı Ödülü’ne değer gördü.Yorum Yazın