HABERLER YAZARLAR İLETİŞİM SOHBETLERİ ONLINE RÖPORTAJLAR HALKLAİLİŞKİLER TV İLETİŞİM GALERİSİ İLETİŞİM KARİYER HAVUZU İLETİŞİM REHBERİ ETKİNLİK TAKVİMİ
Facebook
Twitter
Başa Dön
KONUK YAZAR

Halkla İlişkiler’ci ya da PR’cı değil! İletişim Danışmanı Nasıl Olunur?

28 Kasım 2011 , Pazartesi 15:24
Halkla İlişkiler’ci ya da PR’cı değil! İletişim Danışmanı Nasıl Olunur?

Sizce önümüzdeki 5 yıl içerisinde halkla ilişkiler profesyonellerinden nasıl bir donanım beklenecek ve genç bir iletişimci olarak sektörümüzün geleceğini nasıl görüyorsunuz, diye bana sorsalar;

Bu 2 soruyu hem bir arada yanıtlamak hem de PR ve Halkla İlişkiler kavramlarını geldikleri noktada, çizgisel bir süreç olarak değerlendirmek gerektiğine inanırım. Zira kendimizi “iletişimci”, “iletişim danışmanı” olarak konumlandırmak / var etmek yönünde bir çabamız var. Bu bir çaba! Çünkü klasik anlayışın içerisinde var olmaya çalışan birey, AJANS’ın kendisi ya da BİREY-AJANS sentezi, kanımca kabul gören bir yaklaşım değil / olmadı da… Hepimizin izlediği ve okuduğu bir geçek var: Son zamanlarda PR ve PR’cı sözcükleri, yazılı ya da görsel olsun, tüm mecralarda işlenen “dillere pelesenk bir vaka” oldu. Demek ki ters giden bir şeyler var! Demek ki birileri işini düzgün yaparken ve yapmaya çalışırken, birileri sadece, ezelden beri yapılanı “yapmaya” devam ediyor. Yani iletişimci olmak için çabalamıyor. Özetle, halkla ilişkiler profesyonellerinin önümüzdeki 5 yıla da kalmadan, gerçek bir iletişimci olmaları için yapmaları gerekenlerin kısa bir listesi yapılsaydı:

  • Bilgi sahibiymiş gibi değil, gerçekten bilgi sahibi olması,
  • Tüm sektörleri takip etmesi,
  • Algılarının sürekli açık olması,
  • Toplumsal sorunlarla ilgilenmesi,
  • Tüm disiplinleri (ekonomi, siyaset, felsefe, sosyoloji…) referans alması,
  • Empati kurabilmesi,
  • İkna gücünün yüksek olması,
  • İletişimci yönünü toplum içinde de var edebilmesi ve toplumdan beslenmesi,
  • Sadece yabancı dilini değil, vücut dilini de iyi kullanması

gerektiği ve tüm bu dengeleri iyi kurabilmesi şeklinde 10 maddelik bir durum ortaya çıkardı. Zira hızla değişen ve iletişimin hızlı geçişlerine sahne olan yeryüzünde buna ayak uydurmak, yaşamsal bir uğraş vermek ve pratik / hızlı olmak gerekiyor.

Yasal Uyarı: halklailiskiler.com sitesinde yayınlanan yazılı ve görsel içeriğin tüm hakları halklailiskiler.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi herhangi bir içeriğin tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alınan içeriğin bir bölümü halklailiskiler.com’a link verilerek kullanılabilir.
Medya Medya Bulunamadı
Yorum Yazın